Грчки војници и андарти на протестот во Атина скандираа дека ќе правеле чевли од кожата на нивните непријатели!

Истите тие андарти присилно иселија илјадници Македонци од Егејска Македонија до Балканските војни, но и после се до протерувањето на Македонците од Егејска Македонија. На протестите се забележаа и Грци во војнички униформи, со што се доаѓа до заклучокот дека протестот е одоброволен од официјалните грчки власти.

„То Вима“ ги откри предлозите на Нимиц за името на Македонија

Грчкиот весник „То Вима" ги објави предлозите на посредникот за решавање на спорот за името на Република Македонија меѓу властите во Скопје и Атина.

Интимно интервју со Влатко Стефановски: Ја загубив сопругата и ми остави дупка во душата

Сретнав една калуѓерка и ѝ се пожалив дека поминуваме низ многу тежок период. А таа ми кажа една реченица која е многу моќна: Господ не ни дава повеќе товар отколку што можеме да поднесеме.- Влатко со сопругата Гордана која почина пред три месеци

Гитарскиот виртуоз, меѓу многуте музички и животни теми, само за „Женски магазин" се согласи да прозбори за тешкиот семеен период: прво сообраќајката на синот, па загубата на сопругата. 

Заев: Kонечното решение за името да биде потврдено на референдум

Ставот на СДСМ е заедно со опозицијата да изнајдеме решение за спорот со името и на крајот конечното решение да биде потврдено на реферндум, изјави лидерот на СДСМ, Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање пред кривичниот суд, каде уште еднаш беше одложен процесот "Поткуп".

Коѕијас: Грција ќе и достави на Македонија спогодба во четири точки

Предлог за Коѕијас како одговор на примерот со Паки(+)стан, Казах(+)стан, Узбеки(+)стан за сложено име: Македон + ија (како Грц(+)ија, Бугар(+)ија, Албан(+)ија, Срб(+)ија…)

Атина ќе понуди меѓудржавен договор за добрососедство, како оној што Скопје го потпиша со Софија, со цел Грција да може директно и посилно да притисне врз Македонија.

Ѓорѓи Крстевски: Господине Заев, ангажирајте се, оти авторите се измамени и оставени на цедило!

Поп пејачот, автор и композитор Ѓорѓи Крстевски е еден од низата музичари кои останаа без државна помош за домашни композиции, откако Министерството за култура соопшти дека се поништуваат одлуките за доделување на субвенции

Доделувањето на субвенции за поттик на домашната музичка индустрија деновиве ја бранува јавноста. Законот со кој музичарите добиваа околу 512 илјади евра годишно започна да се спроведува во 2014 година, но наиде на голем број на критики од јавноста.

Грчки весник со карта за поделба на Македонија на насловна страна

„Решение е една граница со Србија" - грчкиот весник "Елефтери ОРА" во неделното издание од 21 јануари на насловната страница објави мапа за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија.

Промена на името како услов за членство во НАТО е неприфатливо за македонските граѓани

Една анкета на порталот "МКД.мк" и агенцијата за истражување на јавното мислење "Брима" од декември 2016 покажа дека 59 % од македонските граѓани се против условувањата со името за членство во НАТО.

Ристо Бомбата одеднаш доби државни субвенции за 11 песни во висина од $ 55,000

Композиторот, текстописец и аранжер Кристијан Габроски, познат како Ристо Бомбата, на последниот конкурс завршен во декември доби пари за 11 песни, пејачот и композитор Ѓорѓи Крстевски за четири, а пејачот и композитор Александар Ристовски-Принц за три. Парите ги дели Македонската радио телевизија (МРТВ), која е носител на конкурсите за финансирање македонска музика. 

Груевска-Маџоска до Беса Арифи: Етничката припадност си ја избравте за професија

Универзитетската професорка Симона Груевска Маџоска на фејсбук жестоко и одговори на сестрата на градоначалничката на Тетовво, Теута Арифи, Беса Арифи.