Првиот голем град на светот кој би можел да остане без вода

Градоначалничката на Кејптаун, Патриција де Лил соопшти дека градот има резерви на вода за пиење уште за само 50 дена доколку жителите во ме­ѓу­време не ја намалат потрошувачката на вода.

Трамп би примил 1,8 милиони имигранти, во замена за ѕидот кон Мексико

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го претстави новиот план за имиграција на Конгресот кој им нуди на 1,8 милиони млади нелегални имигранти познати како „Сонувачи" пат до државјанство во тек на 10-12 години.

Две минути до крајот на светот

Сè уште има време да се запре отчукувањето на часовникот, велат научниците, меѓу кои и 15 нобеловци
Група научници ги поместија стрелките на „Часовникот за крајот на светот" на две минути до полноќ, поради загриженоста за неодамнешните геополитички настани.

Инцидент за време на седница

„Македонија е грчка", извикуваа припадници на „Златна зора" кои упадна во општинската зграда на Солун.

Бугарите на протести против загадениот воздух

Жителите на Бургас се побунија против загадувањето на воздухот. Десетици излегоа во поморскиот град на мирен протест, со слогани и кислородни маски, во знак на незадоволство против загадувањето на воздухот, јави БГНЕС.

Меј: Лондон би можел да остане глобален финансиски центар и по Брегзит

Британската премиерка Тереза Меј посочи дека Лондон би можел да продолжи да биде глобален финансиски центар, дури и откако Велика Британија ќе ја напушти Европската унија.

Јункер најавува следната ЕК да работи на проширување од 2019 до 2024 година

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер вели дека до крајот на овој мандат на Комисијата никој нема да влезе во ЕУ бидејќи не се исполнети условите за тоа. Тој сепак, порачува дека во следниот манднат на ЕК секако дека ќе се работи на тоа.

Нема шега со германска полиција - Казнет американски воен конвој

Сообраќајната полиција на Германија стана вистински хит откако полицајци сопреле воен конвој на американската армија и притоа им пишале казна и ги исклучиле од А4 автопатот.

Адвокат и платил на порно ѕвезда 130 илјади евра за да молчи за сексуален однос со Трамп

Американскиот весник Волтстрит журнал објави дека порно актерката Стефани Клифорд, позната под порно името „Stormy Daniels", добила 130.000 долари од Мајкл Коен, адвокат на Доналд Трамп во 2016 година во тек на претседателската кампања за да молчи за сексуален однос кој наводно го имала со Доналд Трамп во 2006 година.

Бугарија објави дека има доволно биткоини за да исплати петтина од својот долг

Во една антикорупциска операција во Бугарија беа запленети стотици илјади биткоини. Тие во моментов се вредни 3.6 милијади американски долари, што е доволно да се исплати една петтина од националниот долг на земјата кој изнесува 16.5 милијарди долари.