Регистриран е радиоактивен облак на Европа, нуклеарен инцидент во Русија или Казахстан од септември

Радиоактивен облак над Европа во изминатите неколку недели навестува дека се случила несреќа во нуклеарен објект во Русија или во Казахстан во последната недела во септември, соопшти деновиве Францускиот институт за нуклеарна безбедност ИРСН.

Според градоначалникот на Лезбос, островот се претворил во „концентрациски логор“

Градоначалникот на грчкиот егејски остров Лезбос, Спирос Галинос, изјави дека островот е преполн со мигранти.

Во Индонезија го отстрануваат нацистичкиот лидер од музеј со кого тинејџерите често се фотографирале

Центарот „Симон Визентал" ја повика управата на музејот со восочни фигури „Де Мата" во Индонезија да ја отстрани фигурата на поранешниот лидер на Третиот Рајх, Адолф Хитлер, која што е поставена пред фотографија на концентрациониот логор Аушвиц.

Трамп: Смртна казна за напаѓачот од Менхетн

Трамп бара смртна казна за узбекистанецот Саипов којшто со камионет изврши терористички напад во Њујорк. Белата куќа го прогласи за непријателски борец, и со Конгресот најави процес за укинување на лотаријата за зелена карта...

Уште една европска земја останува без дел од својата територија?

Властите во Франција прифатија да се одржи референдум за независност на Нова Каледонија.

Колку заработува Британската кралица од коњските трки?

Британската кралица Елизабета II заработила над 6.7 милиони фунти (околу 11.5 милиона австралиски долари) од награди од коњски трки во последните 3 децении. Ова го покажале информации од британските служби за трки, објави Си-Ен-Ен.

Сингапур повеќе не дозволува автомобили на патиштата

Сингапур, еден од најскапите градови во светот за купување возило, објави дека ќе го замрзне бројот на приватни автомобили на своите патишта од наредната година, меѓутоа, вети дека ќе го зголеми јавниот транспорт.

Почнуваат тестирањата на ѕидот на Трамп на границата со Мексико

Блокови од осумте предложени дизајни на ѕидот што Доналд Трамп планира да го гради долж американско-мексиканската граница ќе бидат тестирани во наредните неколку месеци.

Путин: Запад ја отвори Пандорината кутија со признавањето на Косово

Запад изврши притисок врз Меѓународниот суд на правдата во Хаг да ја признае независноста на Косово и со тоа ја отвори Пандорината кутија, предизвикувајќи криза, како во Каталонија, изјави рускиот претседател Владимир Путин.

Јапонскиот цар ќе абдицира во март 2019 година

Јапонскиот цар Акихито ќе абдицира на 31 март 2019 година, објави весникот „Асахи Шимбун" повикувајќи се на владини извори.