Вежбањето го зајакнува мозокот!

Физичките вежби, а особено аеробните, имаат многу позитивно влијание на мозокот. Постојат многу научни докази дека вежбањето создава неврогенеза, што претставува формирање на нови неврони и поправка на старите.

Чај кој олеснува надуеност, бронхитис и помага кај астма

Иако не се сродни билки, анисот (Pimpinella aisum) и sвездестиот анис (Illicum verum) имаат слични својства. За тоа е заслужен хемискиот елемент анетол, кој се појавува во двете билки и им дnава карактеристична арома и лековитост.

Внимавајте: мијалникот може да биде извор на многу болести!

Секому му смета глетката на валкан мијалник, па секој од нас се труди тој во секој момент тој да блеска.
Мијалникот од челик е особено проблематичен, бидејќи драстично го зголемува ризикот од заболување на легионарска болест.

Кога главоболката е опасна по здравјето?

Главоболката е најчеста болка која се јавува во текот на просечниот човечки живот. Таа секогаш значи нешто и затоа не е доволно само да испиете таблета против болка, туку треба да посветите внимание на вашето целокупно здравје.

Како да препознаете опасна инфекција на ушите?

Болката во увото е првиот знак дека се развива опасна инфекција во внатрешноста на ушната школка, а еве и кој други симптоми и зошто се случува оваа болест. 

Зошто понекогаш се будиме пред да се огласи алармот?

Во секој човек постои внатрешен телесен часовник кој го следи 24-часовниот циклус, познат како циркаден ритам, што значи дека го следи и ритамот на спиење, односно на будење. 

5 причини зошто ѓумбирот заслужува место во секојдневната исхрана

Ѓумбирот претставува ароматичен зачин и природен лек против широк спектар на заболувања. Доколку сакате преку храната да го згреете телото и да ја подобрите циркулацијата препорачливо е да го пробате ѓумбирот и тоа консумирајќи напиток или грицкајќи коцки од ѓумбир.

Витамин Ц во борба против сезонските настинки

Експертите потврдуваат дека витаминот Ц е еден од најбезбедните и најефективни нутритивни состојки. Придобивките од витаминот Ц се многубројни, а негативните последици речиси и не постојат, пред сè поради тоа што овој витамин практично и не може да се предозира (телото го излачува вишокот).

Ефикасни лекови против ‘рчење

'Рчењето е непријатна појава која може да го наруши спиењето и да предизвика болки во грлото. Доколку и вие го имате овој проблем и сакате на природен начин да се решите од него, тогаш пробајте ги овие домашни производи. 

Од преголема грижа дедовците и бабите имаат негативно влијание на внуците

Резултатите од новите истражувања од Универзитетот во Глазгов покажаа дека дедовците и бабите имаат негативно влијание на здравјето на внуците.