Маслото од лаванда – намалува болки и ги смирува нервите

Маслото од лаванда традиционално се користи за производство на ароматерапија и парфеми. Во разни видови на козметички производи совршено се комбинира со состојки како што се кедрово дрво, бор, здравец и индиско оревче. 

Маслото се добива главно од лаванда со парна дестилација. Има способност да ја елиминира нервната напнатост, олеснува болката, дезинфицир на кожата. Исто така ја подобрува циркулацијата на крвта и ги намалува проблемите со дишењето. Латинското име на лаванда е "лаваре", што значи "миење".

Кои се најголемите придобивки од маслото од лаванда за здравјето?

Тоа е природен лек за несоница. Студиите кај постари пациенти покажуваат дека нивниот сон станува редовно по замена на лекот за несоница со масло од лаванда масло веднаш до креветот.

Аромата на лавандата има смирувачки ефект. Терапијата со масло ги смирува нервите и вознемиреноста. Се препорачува за мигрена, главоболки, депресија, нервна напнатост и емоционален стрес.

Исто така ја зголемува менталната активност. Според една од студиите за позитивното дејство на маслото од лаванда, луѓето кои ја вдишуваат ароматата на лавандата или рузмарин почесто имаат пониски нивоа на стрес и анксиозност, како и зголемена когнитивна функција.

Маслотo од лаванда е еден од најкорисните органски производи за третман на акните – како кај тинејџерите така и кај постарите лица.

Ги потиснува бактериите кои предизвикуваат почетна инфекција што доведува до прекумерна секреција на себум и мозолчиња. Тоа може да се додаде на креми кои се масираат на погодените делови на кожата или само да ги намачкаат пупките со натопена памучна вата. Во прилог на кожата, био-производ, исто така, помага во нега на коса. Шкотска студија објави дека го поддржува растот на косата и го намалува ризикот од губење на косата.

Болни и напнати мускули, истегнувања, ревматизам, лумбаго: болката на овие проблеми може да се ослободи до одреден степен со лекување со масажа со масло од лаванда.

Специфичната арома на растението делува како елемент на одвраќање. Тоа брка комарци, молци и други досадни инсекти, па затоа се препорачува растението да расте до домот. А маслото извлечено од него помага при надразнати делови на на кожата, бидејќи ја намалува иритацијата и го смирува местото.