20 годишен јубилеј на ”Св. Петка” во Мил Парк

Минатиов четврток, МПЦ "Св. Петка" од Мил Парк прослави 20 годишен јубилеј. На прославата што ја организираше управата на оваа парохија беа поканети и градителите на стариот храм кој бил Пресбетеријанска црква "Janefield".

Во Сиднеј премиерно се прикажа „Сонце мое со нежност и љубов“

Минатата сабота во просториите на Civic Theatre во Хрсвил, предградие на Сиднеј, премиерно се прикажа драмата „Сонце мое - My Sunshine" од Душан Ристевски во режија на Стефо Нанцу.

Наближува шестиот Македонски Фестивал на Храната, што МАСО го прави секоја пролет

Во недела, на 26 ноември, со почеток во 10:30 часот претпладне не го пропуштајте големиот Маке­донски фестивал на храната за 2017 година.

Во чест на празникот Митровден

По повод Мит­ровден Македонската црковна општина "Св Јован Крстител", заедно со пензионеското друштво од Џилонг го прославија празникот.

Сеќавање на сите загинати војници

Минатава сабота во сите поголеми градови пред Австралискиот воен споменик се одржа традиционалната прослава за "Денот на сеќавање".

Игуменот Гаврил ракопроизведен во Архимандрит – ДОСТОЕН!

На 10.11.2017 година, кога Црквата го слави споменот на светата Параскева Икониска, Неговото Високопреосвештенство митрополитот Струмички г. Наум во сослужение со митрополитот Тетовско-гостиварски г. Јосиф и надлежниот митрополит Кумановско-осоговски г. Јосиф служеше Света Златоустова Литургија во манастирот на свети Ѓорѓи во Куманово.

Битолчани ја избраа најубата шапка

Битолското пензионерско друштво минатиот понеделник го организираше традиционалниот избор за Мелбурн, куп во кој се бира жената со најубава капа.

Догледање за Јордан Митев и пријатен пат во родната Македонија

После исклучително успешната турнеја низ Австралија на Јордан Митев и оркестарот "Фаворити" од Битола, заслужено групата се освежи во туристичкиот град Голд Кост во Квинсленд.

РАК НА ПРОСТАТАТА: Tестирање и третман за лекување – што треба да знаете

Овој информативен текст не е замена за разговор со лекари или медицински сестри. Ве молиме користете го како водич за прашањата што можеби ќе сакате да ги поставите.

Општинско првенство во билијард

Минатата недела заврши првенството во билијард во Македонската православна општина Св. "Јован Крстител" во Џилонг.