Ефикасни лекови против ‘рчење

'Рчењето е непријатна појава која може да го наруши спиењето и да предизвика болки во грлото. Доколку и вие го имате овој проблем и сакате на природен начин да се решите од него, тогаш пробајте ги овие домашни производи. 

Од преголема грижа дедовците и бабите имаат негативно влијание на внуците

Резултатите од новите истражувања од Универзитетот во Глазгов покажаа дека дедовците и бабите имаат негативно влијание на здравјето на внуците.

Внимавајте: Ова се раните симптоми на дијабетесот

Дијабетес тип 2 може да предизвика сериозни компликации како откажување на бубрегот и слепило, а го зголемува и ризикот од срцев и мозочен удар. Поразителен е фактот кој покажува дека 30 проценти од лицата кои ја имаат оваа болест не се ни свесни за тоа.

Оцет и мед против артритис

Доколку страдате од артритис или некое друго заболување на зглобовите, можете да направите домашен лек по рецепт на традиционалната медицина. 

Пешачете десет минути секој ден

Додека пешачиме, нашиот нервен систем прави пресметки која должина на чекори и брзина трошат најмала количина на енергија. Тоа не треба да не изненади, бидејќи мрзеливоста ни е наследена. Таа има еволутивна цел. 

Храна против воспаленија на организмот

Воспаленијата се реакцијата на телото на стресовите – еден вид на аларм кој им јавува на клетките дека постои проблем кој треба веднаш да се реши, а знаењето која храна предизвикува воспаленија, а која се бори против нив е една од најдобрите стратегии за нивното намалување и за поздрав живот. 

Откриен трет тип на дијабетес

Медицината препознава два типа на дијабетес, тип 1 и тип 2, но некои лекари тврдат дека постои и трет тип, наречен 3Ц.

Каква врска има брзината на одењето со вашето здравје?

Научниците тврдат дека брзината со која луѓето пешачат може да каже многу за нивното физичко здравје.
Средовечните луѓе кои пешачат бавно двојно почесто умираат од срцеви болести, во споредба со оние кои пешачат брзо, велат научниците.

Топ 3 причини почесто да јадете киноа

Една од ретките растителни намирници која ги содржи сите девет есенцијални аминокиселини. Киноата е една од најпопуларните здрави намирници во светот. Вкусна е, секој може да ја додаде во исхраната и исклучително е хранлива. 

Која група намирници не прави најсити?

Истражувањето на Универзитетот Пардју во Индијана покажа дека протеините прават да се чувствуваме сити најдолго време.