Сиднеј меѓу најзагадените градови во светот поради шумските пожари

Сиднеј, заедно со индиската престолнина Њу Делхи, минатата седмица беше меѓу најзагадените градови во светот бидејќи чадот од шумските пожари на север го покри пристанишниот град.

Индексот на квалитетот на воздухот во главниот град на НЈВ, кој е познат по ведрото и сино небо, достигна во областите северно од центарот на градот ниво на кое на жителите им се советува да избегнуваат вежбање на отворено.

Енергетската компанија „Сантос“ ја прекина работата на проект за гас во северозападниот дел на Сиднеј поради пожарот  надвор од контрола во шумите на Националниот парк Пилигија, јужно од градот Нарабри.

„Пожарите во Пилига предизвикуваат голема загриженост“, се вели во соопштението на портпаролот на „Сантос“.

Властите предупредија на сезона со висок ризик за пожари во Австралија ова лето по две тивки сезони во споредба со пожарите во 2019 и 2020 година, познати како „Црно лето“, кои уништија област со големина на Турција и загинаа 33 луѓе.

Останати вести