АМН | 06.06.2024

Нов Зеланд и Австралија ветија помош за Папуа Нова Гвинеја

Австралија и Нов Зеланд ветија помош за Папуа Нова Гвинеја по смртоносното лизгање на земјиштето. Неколку села во провинцијата Енга во Папуа Нова Гвинеја беа

АМН | 22.05.2024

Тинејџер осуден на 14 години затвор поради убиство на жена

Тинејџер кој избоде до смрт Британка откако упадна во нејзиниот дом во Австралија е осуден на 14 години затвор. Ема Ловел (41) беше убиена кога

АМН | 07.05.2024

Протести низ Австралија поради зачестеното насилство врз жените

Насилството врз жените е „епидемија“ во Австралија, изјави прајминистерот Ентони Албанезе, додека илјадници луѓе протестираа во Сиднеј, Мелбурн и другите поголеми австралиски градови за да

АМН | 24.04.2024

Bо Сиднеј cо нож нападнат владика на Антиохиската црква

Владика на Антиохиска црква и неколку верници се повредени во напад со нож кој се случи во црквата „Христос Добриот Пастир“ во Wakeley,  во југозападен

АМН | 17.04.2024

Австралија размислува за признавање на палестинската држава

Австралиската министерка за надворешни работи Пени Вонг изјави дека Канбера ќе разгледува признавање на палестинска држава, што претставува промена во австралиската политика. Ова се моменти

АМН | 21.03.2024

Израел ќе продолжи да ја губи поддршката ако не го смени курсот во Појасот Газа

Шефицата на австралиската дипломатија, Пени Вонг, го предупреди Израел дека ќе ја изгуби поддршката „ако не го смени својот курс“ во Појасот Газа. – На

АМН | 14.03.2024

Самитот АСЕАН-Австралија ја осуди „заканата и употребата на сила“ во регионов

Лидерите на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) и Австралија, се сретнаа во Мелбурн и ја осудија „заканата или употребата на сила“ за решавање

АМН | 13.03.2024

Полицаец обвинет за убиство на телевизиски водител и неговото момче

Полицијата ги пронајде телата на поранешниот ТВ водител Џеси Берд и неговиот партнер Лук Дејвис, кои се убиени од полицаецот Боу Ламар-Кондон, поранешното момче на

АМН | 29.02.2024

Австралија ги зголемува расходите за одбраната

Австралија објави десетгодишен план за двојно зголемување на флотата на воени бродови и зголемување на трошоците за одбрана за дополнителни 11,1 милијарди австралиски долари. Министерот

АМН | 22.02.2024

Силно невреме ја зафати Викторија: Над половина милион луѓе останаа без струја

Големи делови од  Викторија  останаа без струја, бидејќи големата централа, која снабдува една третина од корисниците, испадна од системот поради невремето што ги урна далноводите

АМН | 17.02.2024

Полиција спасуваше дете што влегло во автомат за играчки

Полицијата во Квинсленд имаше необична интервенција откако момченце успеало да влезе во автомат за играчки. Станува збор за тригодишниот Итан, кој бил во трговски центар

АМН | 16.02.2024

ОБВИНЕТ ЗА ШПИОНАЖА: Австралиско-кинескиот писател Јанг Хенџун добиусловна смртна казна,пет години откако беше уапсен

Австралиско-кинескиот писател Јанг Хенџун доби условна смртна казна од кинескиот суд, пет години откако беше уапсен и обвинет за шпионажа. Според австралиските власти казната може

АМН | 10.02.2024

Новинарка во ABC сподели објавана Хјуман Рајтс Воч и доби отказ

 Само три дена откако почна да води утринска програма на австралиската телевизија Еј-Би-Си, новинарката со либанско потекло Антоанета Латуф беше отпуштена. Причината од медиумската куќа

АМН | 08.02.2024

Жена тешко повредена од ајкула во Сиднеј

Лорен О`Нил која пливала во близина на пристаништето во Сиднеј е тешко повредена во напад на ајкула и е пренесена во болница во стабилна состојба,

АМН | 01.02.2024

Скот Морисон се повлекува од политиката

Поранешниот австралиски прајминистер Скот Морисон најави дека ќе го напушти парламентот за да се приклучи на приватниот сектор. Морисон, првпат влезе во политиката во 2007

АМН | 30.12.2023

Запленет кокаин вреденA$1 милијарда, петмина уапсени

Австралиската полиција во текот на интервенција поради кражба и наводен обид за киднапирање, во кој учествувале четворица мажи во северозападен Сиднеј, откри 722 килограми кокаин

АМН | 29.12.2023

Сиднеј меѓу најзагадените градови во светот поради шумските пожари

Сиднеј, заедно со индиската престолнина Њу Делхи, минатата седмица беше меѓу најзагадените градови во светот бидејќи чадот од шумските пожари на север го покри пристанишниот

АМН | 23.12.2023

Разгледница од Австралија пристигна во Британија 42 години откако била испратена

Разгледница од Австралија пристигна на адреса во Кент, Англија, 42 години откако била испратена. Разгледницата е испратена од Сиднеј до домашна адреса во Вестгејт, Англија,