АМН | 29.12.2023

Сиднеј меѓу најзагадените градови во светот поради шумските пожари

Сиднеј, заедно со индиската престолнина Њу Делхи, минатата седмица беше меѓу најзагадените градови во светот бидејќи чадот од шумските пожари на север го покри пристанишниот

АМН | 23.12.2023

Разгледница од Австралија пристигна во Британија 42 години откако била испратена

Разгледница од Австралија пристигна на адреса во Кент, Англија, 42 години откако била испратена. Разгледницата е испратена од Сиднеј до домашна адреса во Вестгејт, Англија,

АМН | 22.12.2023

Кина ги укинува санкциите за увоз на австралиско месо

Австралиската влада соопшти дека на земјата ќе и биде дозволено повторно да извезува говедско месо во Кина, бидејќи трговските тензии меѓу двете земји ќе се

АМН | 21.12.2023

Владата на Албанезе итно го намалува бројот на имигранти во Австралија

Австралиската влада популистички најави дека ќе го преполови бројот на имиграција во земјата во следните две години, поправајќи го „расипаниот“ имиграциски систем во земјата. Годишната

АМН | 07.12.2023

Кина ја предупредува Австралија за поморските движења во спорните води

Кина ја повика Австралија да ја извести за движењата на морнарицата во спорното Јужно Кинеско Море и Источно Кинеско Море, при што висок кинески функционер

АМН | 25.11.2023

Познат радио водител исчезна во води преполни со крокодили

Во северниот дел на Австралија во тек е потрага по поранешниот радио водител Роман Бучаски, кој исчезна во водите преполни со крокодили додека ловел риба.

АМН | 23.11.2023

По 60 години извинување за „трагедијата со талидомид“: Трудници пиеле лек против мачнини и раѓале деца со деформации

Австралија ќе упати национално извинување до сите граѓани погодени од „трагедијата со талидомид“, рече прајминистерот Ентони Албанезе, повеќе од половина век откако деца се родија

АМН | 17.11.2023

Прва посета на австралиски премиер на Пекинг од 2016 година: Кина и Австралија вртат нов страница

Кинескиот претседател Кси Џинпинг изјави дека стабилните односи меѓу Кина и Австралија се во интересот на двете земји и дека тие би требало да ја

АМН | 10.11.2023

Пени Вонг: Пријателски го предупредуваме Израел

Австралиската министерка за надворешни работи, Пени Вонг, го повика Израел да „слуша“ кога неговите пријатели бараат од него да ги заштити животите на невините во

АМН | 20.10.2023

Три деца загинаа во пад на мал авион, со кој управувал нивниот дедо

Минатиов петок, Питер Наил (65) и неговите внуци Рафаел (11), Евита (9) и Филомена (6) загинаа во несреќа во близина на главниот град на Австралија,

АМН | 21.09.2023

Време за запишување во гласачкиот список за референдумот во 2023 година: Подгответе се за гласање

Со објавувањето на датумот за референдумот во 2023 година во сабота, 14 октомври, сега е време Австралијците, вклучувајќи ги новите државјани и гласачите од различно

АМН | 15.09.2023

Квантас продавал карти за откажани летови

Австралиската комисија за конкуренција и потрошувачи (ACCC) поднесе жалба против Qantas Airways откако авиокомпанијата наводно продавала билети за илјадници претходно откажани летови. ACCC објави во

АМН | 14.09.2023

Дали Албанезе го промовира рударскиот гигант?

Прајминистерот Ентони Албанезе ги посети рудниците за железна руда на „Рио Тинто“ со министерката за ресурси Медлин Кинг во Карата, Западна Австралија.  За време на

АМН | 24.08.2023

Драма на аеродромот во Сиднеј: Патник се закануваше со содржината на ранецот, пилотот принудно слета

МУХАМЕД АЛИ АРИФ БЕСНЕЕЛ НА ЛЕТОТ ОД СИДНЕЈ ЗА МАЛЕЗИЈА, ПА ЈА СТАВИЛ РАКАТА ВО РАНЕЦ ПРЕПРАВАЈЌИ СЕ ДЕКА Е БОМБА ВЕЛЕЈЌИ: „КАЖЕТЕ ДЕКА СТЕ

АМН | 20.08.2023

Mислеа дека е метеор над Мелбурн, испадна дека е руска ракета

Во понеделникот на ноќното небо над Мелбурн беа видени блескави остатоци, при што многумина споделија фотографии и снимки на социјалните мрежи со прашањето дали можеби

АМН | 18.08.2023

Деветнаесет мажи уапсени поради педофилија

Деветнаесет мажи се уапсени во Австралија под обвинение за злоупотреба на деца, откако дојава на американското Федерално истражно биро (ФБИ) откри „софистицирана“ меѓународна педофилска мрежа.

АМН | 10.08.2023

Воспитувач од Австралија злоставувал 91 дете, снимал и објавувал на интернет

Поранешен австралиски воспитувач (45) е обвинет дека сексуално злоставувал 91 дете, го снимал злоставувањето и снимките ги објавувал на интернет. Полицијата вели дека мажот 15

АМН | 08.08.2023

Како преживеалтри месеци во океан откако невреме му го оштети бродот?

Австралиец и неговото куче преживеале три месеци на отворен океан. За да преживее, човекот јадел риба и пиел дождовница. Станува збор за морнарот Тим Шедок,