АМН | 08.08.2023

Премиерот Ендрјус се откажа: Commonwealth sport – abort!

Шокантна беше веста во вторникот утрото дека Комонвелт игрите се откажуваат во Викторија бидејќи владата ги пренасочува алоцираните пари. Наместо финансирањето на Игрите, премиерот објави

АМН | 20.07.2023

Австралиски набљудувачки авион ќе патролира по рутите за испорака на воена и хуманитарна помош за Украина

Австралискиот прајминистер Ентони Албанезе  изјави дека Австралија во Германија ќе распореди авион за набљудување, како мерка за поддршка на Украина. Авионот ќе патролира по рутите

АМН | 07.07.2023

Лидер на криминална банда застрелан во центарот на Сиднеј

„Клучен играч“ во австралиската мрежа за организиран криминал е застрелан во Сиднеј, соопшти полицијата. 48-годишникот, кој бил застрелан на паркинг, починал на местото на настанот.„Пукањето

АМН | 06.07.2023

Високиот суд на Австралија го отфрли барањето на Русија за нејзината амбасада

Највисокиот австралиски суд го отфрли барањето на Русија за судска забрана што би спречило амбасадата да биде иселена од локацијата во Канбера. Судијата во понеделникот

АМН | 29.06.2023

И Сенатот во Канбера гласаше – ќе има референдум: Нацијата ќе решава дали ќе има „Глас при парламентот“

По повеќе од две децении Австралија годинава ќе се изјаснува на референдум, при што Сенатот ќе донесе закон за одржување на гласање за Гласот на

АМН | 17.06.2023

Повторно зголемени каматните стапки

Резервната банка на Австралија им зададе нов удар на сите што имаат кредит бидејќи повторно ги зголеми каматните стапки. Во вторникот попладне Резервната банка на

АМН | 15.06.2023

По 20 години затвор помилувана мајката осудена за смртта на нејзините четири деца

Во Нов Јужен Велс е помилувана Кетлин Фолби, која првостепено беше осудена на 25 години затвор за убиство на своите четири деца, по судска проверка

АМН | 04.06.2023

Дрогиралe и сексуално злоставувалe болно момче

Австралиската двојка Пол (50) и Џулија Бамфорт (49) се соочуваат со 146 обвиненија откако пет години  сексуално злоставувалe и снимале момче со когнитивен хендикеп. На

АМН | 02.06.2023

Метеорит го осветли небото над Квинсленд

Жителите на Квинсленд имаа можност да видат спектакуларна глетка на небото за време на викендот.Станува збор за метеорит кој го осветли ноќното небо, многумина видоа

АМН | 01.06.2023

Сопругата на Џулијан Асанж: „Неговото ослободување никогаш не било поблиску“

Сопругата на австралискиот новинар Џулијан Асанж, Стела Асанж, изјави дека ослободувањето на нејзиниот сопруг „никогаш не било поблиску“ и дека австралиската влада игра важна улога

АМН | 19.05.2023

Семејството бара објаснување: Австралиска новинарка1,000 дена е во кинески затвор поради наводно шпионирање

Пријателите и семејството на австралиската телевизиска водителка Ченг Леи повторно побараа нејзино ослободување од притворот во Кина, точно илјада дена откако кинеските власти ја приведоа

АМН | 09.05.2023

Албанезе на големиот маршпо повод Денот на трудот

Прајминистерот Албанезе во изрежиран настан за камерите им се придружи на илјадниците луѓе кои маршираа низ главниот град на Квинсленд заедно со премиерката Анастасија Палашчук

АМН | 09.05.2023

Авионот морал принудно да слета два пати:Тепачка на лет од Кернс до Дарвин

Повеќе луѓе се степале минатиот четврток на летот од Кернс до Дарвин, над Карпентарискиот Залив. Како резултат на тепачката некој го скршил прозорецот и авионот

АМН | 09.05.2023

Австралија итно набавува проектили со голем дострел

Австралија ја забрзува набавката на ракети со голем дострел за да се спротивстави на растечката безбедносна закана, се вели во историски документ подготвен за австралиското

АМН | 30.04.2023

Армиите на Австралија и на Нов Зеланд ја зајакнуваат соработката

Војската на Нов Зеланд објави нов план за кој вели дека ќе ги зајакне нејзините односи со Австралија. Началникот на армијата на Нов Зеланд, генерал-мајор

АМН | 27.04.2023

Пронајдена тајна соба полна со човечки коски во болницата Бокс Хил

Како дел од канцелариските простории на болницата Бокс Хил во Мелбурн работниците, на големо чудење, наишле на просторија полна со коски на различни, неидентификувани лица.

АМН | 22.04.2023

Две торнада го погодија Нов Зеланд

Во две торнада кои  го погодија Северниот Остров на Нов Зеланд едно лице е повредено, а причинета е материјална штета. Едно од торнадата го погоди

АМН | 21.04.2023

САД и Австралија почнуваат големи воени вежбиво Азија, Кина предупредиза зголемени тензии

Воените сили на САД, Филипините и Австралија започнаа со заеднички воени вежби на Филипините, најголеми во последните неколку децении. Околу 12.200 американски војници, 5.400 припадници