АМН | 23.02.2024

100.000 лица се фотографирани ама чекаат зашто нема бланко-пасоши

Министерот за внатрешни Панче Тошковски минатата недела беше најинтервјуираниот во Македонија. Тој апелираше до владејачкото мнозинство „да се одважи“ и да го донесе единственото можно

АМН | 19.02.2024

Македонија купува осум италијански хеликоптери од „Леонардо“ -фирма со многу скандали низ светот

Министерството за одбрана на Македонија ќе потроши 327 милиони евра за набавка на четири хеликоптери „Леонардо“ (порано „Augusta Westland“) AW149 и четири AW169M. Министерката за

АМН | 13.02.2024

Новиот министер од ВМРО-ДПМНЕ, Тошковски: Проблемот со патните исправи ќе трае најмалку цела година

Министерот за внатрешни работи во техничката Влада, Панче Тошковски смета дека проблемот со издавањето на патните исправи може само да се ублажи со добра организација,

АМН | 12.02.2024

Фондот за здравство стапи во штрајк,ќе нема плати ниту за над 30.000 вработени во здравството

Од понеделник (5 февруари) Фондот за здравство стапи во штрајк. Од Синдикатот на Фондот за здравствено осигурување при УПОЗ најавија дека сите подрачни единици на

АМН | 06.02.2024

Донесен нов Закон за употреба на македонскиот јазик – задолжително лекторирање

Законот пропишува задолжително лекторирање на сите материјали, со објавување на името на лекторот, задолжително вработување лектори во сите јавни институции и органите на власта, во

АМН | 05.02.2024

Со 65 гласа „за“ и 3 „против“, Собранието ја изгласа техничката влада

Со 65 гласа „за“ и 3 „против“, Собранието во неделата ја изгласа техничката влада, по речиси двочасовна пленарна дискусија. Премиер во преодната влада ќе биде

АМН | 02.02.2024

Кај има вакви теледиригирани дупеглавци?Кривична за средношколски директор зашто испратил екипа на СП по роботика во Мароко, а овие кои исплатијаА$300 милиона на „Бехтел“ за непочната работа и натаму „со рацете во медот“

Деновиве е поднесена кривична пријава против С.З., сега поранешен директор на Средното училиште “Тошо Викентиев“ – Кочани. Се товари за злоупотреба на службена положба и

АМН | 31.01.2024

Водици низ Македонија

И оваа година се потврди дека најголемата манифестација за Водици се одржува во Охрид. Таму се собраа повеќе илјади верници од земјата но и гости

АМН | 29.01.2024

„Млади за Македонија“: Со бугарски знамиња е вандализиран празникот Водици во Гевгелија

Невладината организација „Млади за Македонија“ најостро регира на инцидентот во Гевгелија на Водици – со веење на бугарско знаме и пропратното шетање на светиот крст

АМН | 28.01.2024

Ковачевски помина две години како премиер, по што ќе го запомниме?Домазет во неговата Влада… уште само десет дена

Преодната техничка влада треба да стапи на 28 јануари, откако на 26-ти ќе започне собраниската седница за оставка на кабинетот на премиерот Ковачевски. Тој претходно

АМН | 28.01.2024

Ковачевски:Личните карти ќе важат и по истекот на рокот за замена, со нив ќе може и на гласање

Личните карти, кои се документи за внатрешна употреба, ќе важат и по 12 февруари кога истекнува нивниот рок за замена, додека за пасошите ќе се

АМН | 28.01.2024

Вевчанскиот карневал годинаване беше забава за никого, се одржа само за да ја задржи традицијата

Без зурли и тапани, но и без традиционалното оро во центарот на селото, на 13 јануари без ќеф се одржа Вевчанскиот карневал. Дефилето на маски

АМН | 31.12.2023

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во техничката влада за да се бори против корупцијата, ама нема да го гласа Џафери за премиер

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ смета дека номинирањето на Таљат Џафери за технички премиер е неуставно и спротивно на Законот за Владата, затоа што тој не е

АМН | 26.12.2023

Бубевски: Сè што кажале соучесниците на Палевски во убиствата на Вања и на Панче -се потврдило од материјалните докази

Првиот скопски јавен обвинител Гаврил Бубевски ја расчисти и последната дилема дали можеби се крие убиец и меѓу притворените 5 осомничени за киднапирање, врзување, убиство

АМН | 25.12.2023

Дваесет украдени икони вратени од Албанија во Македонија,на ред чекаат уште 37

Дваесет украдени икони од црквите во Македонија, кои полицијата на Албанија пред 10-тина години ги открила и одзела од криминалците, на 15 декември конечно беа

АМН | 19.12.2023

Мојсовски откри: Државата ќе им даде10 милиони еврана спортистите -во март и во јули!

Македонската Влада го утврди текстот на Предлогот за изменување и дополнување на Законот за спорт, кој беше предложен од Министерството за правда, а предводникот на

АМН | 17.12.2023

Снимка од движењето на возилата отвора нови дилеми околу грабнувањето и убиството на Вања

Ако е точен временскиот код кој што го дава камерата во снимката која ја објави „Портал Икс“, возилото со кое била киднапирана Вања било запалено

АМН | 16.12.2023

Љупчо Палевски уапсен во Турција

Љупчо Палевски – Палчо, креатор, планер, главeн координатор и директен извршител на грабнувањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска, е лишен од слобода во Турција,