developer | 12.11.2020

ЕК бара начин да го спречи штетното влијание на социјалните мрежи врз демократијата

Последниот извештај на Заедничкиот истражувачки центар (ЗИЦ) на Европската Комисија (ЕК) покажува дека демократските столбови на ЕУ се „под притисок” на влијанието на социјалните мрежи врз политичките ставови и однесувања.

developer | 12.11.2020

ЕЛОН МАСК: Следниот голем производ на Tesla се соларните покриви

Компанијата Tesla уште во октомври 2019. година ја претстави третата Solar Roof генерација, која е направена од црно стакло и може да се монтира само за осум часа. Една година подоцна, Елон Маск тврди дека токму соларните покриви во блиска иднина би можеле да станат најважниот производ на компанијата Tesla.

developer | 01.10.2020

Вториот „Џејмс Бонд 007“ му го честиташе 90-от роденден на Шон Конери

Вториот „Џејмс Бонд 007″ глумец во светски познатиот серијал филмови на продукциската куќа МГМ, Австралиецот Џорџ Лејзенби му го честиташе 90-от роденден на Шон Конери.

developer | 01.10.2020

Нарачале бродови кои едвај можат да поминат под мостовите

Портпаролката на Агенцијата за сообраќај и врски на Нов Јужен Велс, призна дека 10 траекти во сопственост на Сиднеј не можат без проблем да поминат под мостовите „Камелија” и „Гасворкс”.

developer | 01.10.2020

Никогаш не одев по полесниот пат, но трагите беа подлабоки

Зафир Хаџиманов, мултиталентираниот Македонец што нè задолжи со незаборавни евергрини, филмски и театарски улоги, првиот македонски мјузикл и многу напишани книги, поголемиот дел од животот го мина во Белград, никогаш не заборавајќи ја својата татковина, која целиот живот ја промовира низ светот.

developer | 24.08.2020

Хари и Меган се дистанцираа од книгата “Откривајќи ја слободата“

Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган се дистанцираа од новообјавената книга „Откривајќи ја слободата” за нивниот живот во кралското семејство, тврдејќи дека тие никогаш не придонеле за книгата ниту биле интервјуирани или дале изјава пред авторите на книгата, објави “Ројтерс”.

developer | 24.08.2020

Да ја поправиме Дуа Липа, ајварот не е само албански!

Пејачката со албанско потекло Дуа Липа е повторно главна тема (веднаш по киксот со картата на Голема Албанија) – на емисија за вкусовите низ светот, каде пробуваше лути сосови од сите меридијани, беше прашана која „албанска храна” би ја издвоила како препорака за обожавателите, нешто што секој мора да го проба. Таа веднаш одговори: “ајвар”, по што објаснуваше како се прави.

developer | 10.02.2020

Колку е навистина брусницата ефикасна против воспаленија на уринарниот тракт?

Чајот од брусница, соковите, сушената брусница, како и капсули со концентрат се едни од најпопуларните производи кога се во прашање уринарните инфекции и воспаленија. Но, колкава е навистина нивната ефикасност? 

developer | 10.02.2020

Како јајцето за вечера ќе ви помогне за подобар сон?

Според готвачот Ник Биц, најдобра вечера е тврдо вареното јајце, кое ќе ви обезбеди доволно протеини и ќе ви овозможи во текот на ноќта да ви овозможи рамнотежа на шеќерот во крвта.

developer | 10.02.2020

Како да ја сопрете желбата за слатки засекогаш

Сите кои некогап биле на диета знаат колку е тешко да се откажеш од слатките пороци. Според зборовите на неврологот Сузан Пирс Томпсон, вие не сте виновни за тоа туку вашиот мозок.

developer | 10.02.2020

Ги пиете таблетите без вода? Тоа може да биде многу опасно

Голтањето таблети е полесно со чаша вода, но таквата консумација е и подобра. Имено, доколку се испие апчето без вода, можно е да се заглави во хранопроводот, што потоа може да предизвика сериозни компликации. 

developer | 27.01.2020

Слушањето музика во автомобил го намалува стресот

Било да сте под стрес поради самото тоа што возите или ви се случува и нешто друго во животот, музиката во текот на возењето е вистинска антистрес терапија. 

developer | 27.01.2020

Алармантни знаци дека е време за нова работа

Понекогаш е време за да направите промени во животот, а тоа ја вклучува и работата. Но, често не препознаваме дека дошол вистинскиот момент за тоа. 

developer | 27.01.2020

Дали на своето тело му правите услуга ако наместо шекер користите мед? Одговорот ќе ве изненади

Повеќето од нас мислат дека на овој начин ќе избегнат дебелеење.
Шеќерот, денес се смета за една од најозлогласената намирница и најголемиот непријател на нашата витка линија, како и здравјето во целина.

developer | 27.01.2020

Магична билка: Босилекот ја олеснува кашлицата, а можете и сами да го одгледувате

Во текот на есента е особено важно да работиме на имунитетот и да го подготвиме организмот за сезоната на настинки.
За да го постигнеме тоа, потребно е да внесуваме што повеќе храна и течности од растително потекло, да пиеме природни чаеви, а една билка може многу да помогне во целиот тој процес.

developer | 16.01.2020

Дали сувото овошје е лошо за вас?

Сите сакаме во текот на денот да изедеме една шака суви сливи, брусница, кајсии… Секако, ова е сигурно исправна одлука, бидејќи на крајот на краиштата тоа е само овошје, кое е многу подобро од чоколадо. Но, дали е можно да живееме во незнаење дека и сувото овошје всушност не е добро за нас? 

developer | 16.01.2020

Брокулата и кељот се најдобар зеленчук за чување на зглобовите

Луѓето кои имаат ревматоиден артритис и остеоартритис, лекарите им нудат конкретен лек. Имено, оштетените зглобови и ‘рскавицата не е можно да се вратат во првобитната состојба.

developer | 23.12.2019

Дали знаете која е најздрава положба за спиење?

Секој од нас спие на одреден начин, кој му е најудобен и му дозволува да се наспие и одмори во текот на ноќта.