Заедница

АМН | 24.11.2023

Канонска посета на надлeжниот архиереј на Австралиско – новозеландската епархија

Во неделата во Мелбурн пристигна Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г. Петар. На меѓународниот аеродром Туламарин во Мелбурн, митрополитот го пречекаа

АМН | 18.11.2023

ВЕЛИЧЕСТВЕНО ФРЕСКОЖИВОПИСАНА “СВ. НЕДЕЛА” ВО ГОЛД КОСТ

Македонската заедница во Голд Кост е мала по број но има со што да се пофали, благодарение на неуморната работа на управата на црковната општина

АМН | 05.11.2023

МАКЕДОНСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО МЕЛБУРН СО ИЗЛОЖБА “ЛА ФОЛИ”: Промоција на македонската култура и уметници

Настан за привлекување на вниманието на универзалната тема за заштита на животната средина и предизвиците што ги носи нејзината комерцијализација и деградација Минатиов четврток, во

Австралија

Македонија

АМН | 16.05.2024

Зошто трошок од A$1.3 милиони за гласање на дијаспората со излезност од 30%, и зошто гласањето не е онлајн?

Дијаспората на 24 и на 8 мај гласаше само на претседателските избори, бидејќи не беше исполнет условот за тоа да се случи и за парламентарните

АМН | 14.05.2024

Авионите на Тумбе Кафе – потсетник за една ера

На јужната периферија на градот Битола, веднаш во подножјето на Баба Планина, се наоѓаат стари уништени борбени авиони од американско производство „Ф-86Е“, кои биле управувани

АМН | 13.05.2024

Екстрадиција темпирана за собирање гласови?Палчо се буни: „Сакав да се вратам уште во декември, ама не ви чинеше поради изборите“

Партијата Десна на Фејсбук објави писмо за кое тврди дека го напишал претседателот Љупчо Палевски-Палчо, a адресирано до актуелниот министер за правда Кренар Лога. Во

АМН | 09.05.2024

Мицкоски до ДУИ: Вашето владеење заврши,ВМРО-ДПМНЕ ќе бара партнери во опозициските партии

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски повикува на масовно гласање на 8 мај и изјави дека неговата партија партнерот за формирање влада ќе го бара во

Свет

АМН | 18.05.2024

„АстраЗенека“ ја повлече вакцината против ковид ширум светот

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека вакцината против ковид на „АстраЗенека“ повеќе не е одобрена за употреба. Фармацевтската компанија самата го повлече одобрението за

АМН | 28.04.2024

Во Ниш отстранета неексплодирана авионска бомба од 1 тон – потсетување на бомбардирањето од НАТО

На градилиштето на Научно-технолошкиот парк во Ниш во неделата беше извршено отстранување на бомба од авион, останата од бомбардирањето на НАТО врз Сојузна Република Југославија

АМН | 17.04.2024

Јапонија може да се приклучи на АУКУС

САД, Австралија и Велика Британија започнуваат преговори за привлекување на нови членки во тристраниот одбранбен сојуз АУКУС, јави весникот „Фајненшл тајмс“. Се наведува дека Вашингтон

АМН | 20.02.2024

Волците од Чернобил се поотпорни на рак

Дивите волци и кучиња, кои живеат во опасната зона кај Чернобил, развиле отпорност кон рак и тоа би можело да даде нови сознанија за тоа

ДИГИТАЛНИ ИЗДАНИЈА