АМН | 24.11.2023

Канонска посета на надлeжниот архиереј на Австралиско – новозеландската епархија

Во неделата во Мелбурн пристигна Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – новозеландски г. Петар. На меѓународниот аеродром Туламарин во Мелбурн, митрополитот го пречекаа

АМН | 18.11.2023

ВЕЛИЧЕСТВЕНО ФРЕСКОЖИВОПИСАНА “СВ. НЕДЕЛА” ВО ГОЛД КОСТ

Македонската заедница во Голд Кост е мала по број но има со што да се пофали, благодарение на неуморната работа на управата на црковната општина

АМН | 05.11.2023

МАКЕДОНСКИОТ КОНЗУЛАТ ВО МЕЛБУРН СО ИЗЛОЖБА “ЛА ФОЛИ”: Промоција на македонската култура и уметници

Настан за привлекување на вниманието на универзалната тема за заштита на животната средина и предизвиците што ги носи нејзината комерцијализација и деградација Минатиов четврток, во

АМН | 05.11.2023

Распродадени концерти со Јордан Митев и неговиот оркестар од Македонија

Популарниот фолк музичар Јордан Митев минатата седмица започна со својата турнеја низ Австралија.  Првите концерти што се одржаа во НЈВ беа целосно распродадени за многу

АМН | 17.10.2023

Кралот Чарлс III и прајминистерот Албанезесо честитки за роденденот: Во Перт Љубица Бакреска наполни 100 години

Љубица Бакреска е родена на 7 октомври 1923 година во охридското село Велгошти, а со семејството живее во Перт, каде го одбележа 100-от роденден и

АМН | 17.10.2023

Буфчани ја одржуваат традицијата преку70 години во Мелбурн

Минатава сабота во „Гранд Нерет“ рецепција се одржа традиционалниот бал на село Буф кој има традиција преку 70 години во Мелбурн. На овој настан настапи

АМН | 17.10.2023

Македонско знаме пред грчкото училиште Oakleigh Grammar

Истакнувањето на македонското знаме во дворот на грчкото училиште Оукли Грамар во Мелбурн, по повод Денот на независноста на Република Македонија – 8 Септември, предизвика

АМН | 17.10.2023

Саравиновски повторно градоначалник на општината Бејсајд

Бил Саравиновски е вистинска легенда и повеќе од 30 години успешно опстојува во локалната политикаМинатава среда Бил Саравиновски, Македонец по потекло, избран е за градоначалник

АМН | 17.10.2023

Свечено отворен новиот Македонски Културен Центар во Епинг

Минатава недела Македонската православна заедница за Мелбурн и Викторија (МПЦМВ) одржа свечено отворање на новиот Македонски културен центар во Епинг. Со вкупна внатрешна површина од

АМН | 28.09.2023

Хеленскиот совет во Австралија повторно се чепка со Македонците

Поради големиот успех на Стирлинг Македонија, со освојување на шампионската титула на НПЛ за Западна Австралија, и фактот што насекаде гласно и јасно се зборува

АМН | 13.09.2023

ФОМКУД, Викторија: Илинденски фестивал 2023 – Мелбурн

Со мало задоцнување, минатата сабота, во организација на ФОМКУД за Викторија се одржа “Илинденскиот фестивал“. Ова беше 37-ти по ред “Илинденски фестивал” во Мелбурн, кој

АМН | 15.07.2023

„Родум од Македонија“ донесе единаесет студенти на тринеделен студиски престој

Дел од нив се трета генерација родени надвор од Македонија, а прва која се враќа во Македонија по иселувањето. Примарната цел на „Родум од Македонија“

АМН | 23.06.2023

Коста Ангелков доби Орден на Австралија

Помеѓу 1,047 луѓе што по повод роденденот на кралот Чарлс Трети во Австралија добија одликување минатава седмица се наоѓа и 89-годишниот Коста Ангелков од Перт,

АМН | 18.05.2023

Претседателството на ОМД се сретна со Ковачевски и Османи: Македонците во соседните земји се тотално обесправени

Предводниците на Обединетата македонска дијаспора (ОМД) остварија средба со премиерот Димитар Ковачевски и со министерот за надворешни работи Бујар Османи, која се одржа во Амбасадата

АМН | 08.12.2022

Концерт на брод во Сиднејскиот Залив

Минатава недела на брод во прекрасниот залив во Сиднеј, фантастичното трио – Влатко Миладиноски, Дамјан Стојановски и Златко Миладиноски одржаа незаборавен концерт. Бројот на места

АМН | 24.11.2022

Започна големата турнеја на Влатко Миладиновски, Дамјан Стојаноски и Златко Миладиноски

За Австралија општо познато е дека е дом на голем број Македонци што уживаат во добра музика и со нетрпение ја чекаа турнејата на квалитетното

АМН | 15.09.2022

Во Рокдаел се развиорија македонски знамиња

Оваа седмица во чест на Денот на независноста на Македонија општина Ботани беј ја закити улицата “Кинг Стрит“ во центарот на Рокдаел со знамиња на

АМН | 11.07.2022

Започна шестиот проект „Родум од Македонија“ на МЦМС и ОМД

Македонскиот центар за меѓународна соработка (МЦМС) и Обединетата македонска дијаспора (ОМД) го почнаa шестиот проект „Родум од Македонија“ (Birthright Macedonia) во чии рамки 12 студенти