АМН | 20.02.2024

Волците од Чернобил се поотпорни на рак

Дивите волци и кучиња, кои живеат во опасната зона кај Чернобил, развиле отпорност кон рак и тоа би можело да даде нови сознанија за тоа

АМН | 15.02.2024

Украина одбила донација од41 воен авион од Австралија

Киев одбил донација од 41 авион Ф/А-18 Хорнет од Австралија минатиот март со образложение дека авионите се „старо ѓубре“, пишува австралискиот „Фајненшл ривју“. Овој потег

АМН | 09.02.2024

Маск:Прв пат успешно вградивме безжичен мозочен чип кај човек, изумот се вика „телепатија’’

Технолошкиот милијардер Илон Маск соопшти дека неговата компанија на 29 јануари 2024 за прв пат успешно вградила еден од своите безжични мозочни чипови кај човек.

АМН | 02.01.2024

Брашното од инсекти е можеби високопротеинско, ама тешко дека набрзоќе месиме леб од него!

Европските потрошувачи и натаму не сакаат да консумираат инсекти – во каква било форма, иако Европската агенција за безбедност на храната (ЕФСА) на почетокот на

АМН | 01.01.2024

Ватикан одобри: Свештениците може да благословуваат истополови парови

Со историска одлука одобрена од папата Франциск, Ватикан објави дека римокатоличките свештеници ќе можат да вршат обреди на благослов за истополовите парови, под услов обредите

АМН | 05.12.2023

Јуанот го престигна еврото, стана втора валута во светското тргување

Кинеската национална валута, јуанот, за првпат го престигна еврото и стана втора валута во светот со најмногу тргување, објави „Ројтерс“. Учеството на јуанот во меѓународните

АМН | 17.10.2023

Нобеловата награда за мир ја доби Иранка која одлежува 11-годишна казна затвор

Норвешкиот Нобелов комитет одлучи да ја додели Нобеловата награда за мир зa 2023 година на Наргес Мохамади за нејзината борба за правата на жените и

АМН | 05.10.2023

Најоддалеченото населено место во светот има 300 жители и брод што доаѓа еднаш во три месеци

Тристан да Куња е вулкански остров во јужниот дел на Атлантикот, именуван по португалскиот морепловец кој го открил во 1506 година. Овој остров е најоддалечениот

АМН | 16.09.2023

Деца вакцинирани од ковид стануваат мета на секакви вируси и бактерии

Ново истражување објавено во списанието Frontiers in Immunology покажува дека децата вакцинирани против ковид развиваат свовиден СИДА-синдром што ги остава нивните ослабени имунолошки системи склони

АМН | 25.08.2023

Мис Универзум ја поништи франшизата за Индонезија и Малезија поради сексуална злоупотреба

Организацијата на изборот за убавина Мис Универзум (МУО) ги прекина врските со партнерот од Индонезија, откако неколку натпреварувачки обвинија за сексуална злоупотреба, на неколку дена

АМН | 17.08.2023

10 земји со најголеми резерви на злато и девизи

Најголеми резерви на злато и девизи во светот има Кина, во вредност од 3,371 трилиони американски долари, покажуваат објавените податоци од националните централни банки за

АМН | 21.07.2023

Државите ги враќаатзлатните резерви од странство

Сè повеќе држави ги враќаат своите златни резерви во матичните земји, гласи заклучокот на најновото истражување на американската инвестициска компанија “Инвеско“. Главната причина за овој

АМН | 11.07.2023

Бугарин кој живее во Англија е туристот кој чкрташе на Колосеумот во Рим

Несовесниот турист кој го врежа своето име и името на својата девојка на ѕидовите на 2.000 години стариот Колосеум во Рим е Иван Димитров (27).

АМН | 09.07.2023

Путин ја откри цифрата: Целосно го финансиравме “Вагнер“, се надевам немало кражби

Сакам да укажам и сакам сите да го знаат ова: целата групација “Вагнер“ беше целосно финансирана од државата. Од Министерството за одбрана, од државниот буџет,

АМН | 23.06.2023

Украина ја менува ЕУ –се бара гласањебез консензус и Балканот се става на “брза лента“

Случувањата во Украина – руската агресија и последиците од оваа војна кои целиот свет ги чувствува – ги менува нештата во Европската унија која наеднаш

АМН | 20.05.2023

Расел Кроу на „црната листа“ на кралот Чарлс

Еден од најпознатите австралиски актери и најголемите живи актерски икони не присуствуваше на крунисувањето на Чарлс Трети, а како што пишува “Дејли мејл“, има причина

АМН | 09.05.2023

Индија веќе тргува без доларот со 19 држави

Бангладеш е 19-тата земја која со Индија се договори да го заобиколат американскиот долар и меѓусебната трговија да ја обавуваат во своите национални валути (рупи

АМН | 09.05.2023

Мнозинството Британцисе против државата да го финансира крунисувањето на Чарлс Трети

Мнозинството Британци, 51%, сметаат дека државата не треба да го финансира крунисувањето на кралот Чарлс Трети на 6 мај, бидејќи трошоците за живот растат, покажа