АМН | 24.02.2024

Пандев: Се снимаше документарецза репрезентацијата,но никогаш не се објави

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев гостуваше во шоуто „Еден на еден“ кај Жарко Димитриоски, а минатиот викенд беше објавен и вториот дел од интервјуто. Пандев

АМН | 21.02.2024

СИДНАМ ПАРК МАКЕДОНИЈА СО ПОДОБРЕН СТАДИОН ЗА НОВАТА СЕЗОНА

Официјално беше отворен реновираниот стадион на Сиднам Парк Македонија, од локалната парламентарка Натали Хатчинс и градоначалничката Ранка Расиќ. Стадионот на Сиднам Парк во Keilor Lodge

АМН | 21.02.2024

Национална премиер лига на Викторија, 1 коло, Алтона Маџик Вардар – Хајделберг Јунајтед 0:1

Минатата сабота започна новата сезона на најсилната лига во Викторија, во која претставник на македонската заедница е Алтона Маџик Вардар. За жал на првиот натпревар,

АМН | 14.02.2024

Предсезонска презентацијана Рокдаел Илинден

Минатиот викенд Рокдаел Илинден имаше традиционална презентациона вечер во која клубот го прикажува новиот дрес со спонзорите. Преку 600 луѓе беа присутни на овој собир

АМН | 07.02.2024

МАКЕДОНСКИ КУП 2024: НАЈДОБРА Е ЕКИПАТА НА СИДНЕЈ МАКЕДОНИЈА

Македонски фудбалски куп “MASO CUP”  започна да се одржува од 2008 година и е најголемиот собир на нашите фудбалски клубови во Австралија Минатиов викенд заврши

АМН | 03.02.2024

УЕФА ја казни Македонија за исвиркувањето на англиската химна

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) изрече санкција кон Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) заради недолично однесување за време на гостинската химна на Англија. Во извештајот

АМН | 30.01.2024

Д-р Кедев ги презентираше планинарските подвизи „8/8000“

Познатиот македонски кардиолог и алпинист Сашко Кедев дојде во Битола и во Офицерскиот дом пред полна сала присутните ги поведе низ спирутуално патување по височините.

АМН | 28.01.2024

Македонија заврши на 17 место на ЕП

Со триумфот над Швајцарија со 29:27, машката репрезентација на Македонија го заврши настапот на Европското првенство во ракомет во Германија на 17 место. Македонија имаше

АМН | 28.01.2024

МНР ЗА СКАНДАЛОТ СО МАКЕДОНСКИТЕ ЗНАМИЊА НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН: Добивме извинување декасе работи за пропуст – техничка грешка која веднаш е исправена

Министерството за надворешни работи на Македонија, преку амбасадата во Канбера, реагирало до Министерството за надворешни работи и трговија на Австралија, како и до организаторот на

АМН | 28.01.2024

Азиски куп: Австралија – Индија 2:0

Добар почеток имаа “сокерусите” минатава сабота на првиот натпревар за Азискиот куп, совладувајки ја Индија со 2:0. После слабата реализација на шансите во првиот дел,

АМН | 28.01.2024

Елмас ги одигра првите минути за Лајпциг

Елиф Елмас дебитираше за Лајпциг, влезе во финишот од мечот против Ајнтрахт кој неговиот тим го загуби на домашен терен со 1:0. Македонскиот фудбалер во

АМН | 03.01.2024

Илина и Ева Соколовски донесоа злато, сребро и бронза на Македонија

Илина и Ева Соколовски освоија злато, сребро и бронза на интернационален натпревар по ритмичка гимнастика. Минатиот викенд во Падаборн, Германија, се одржа Интернационалниот натпревар во

АМН | 28.12.2023

Ленс Армстронг откри како со години ја мамел антидопинг контролата

Американскиот велосипедист Ленс Армстронг, кој влезе во историјата на спортот како најодликуван спортист на кој му беа одземени сите најголеми награди, откри какви трикови користел

АМН | 27.12.2023

ФИФА ги објави тројцата играчи коиќе се борат за наградата „The Best“

Светската фудбалска асоцијација ги објави имињата на тренерите кои ќе се борат за титулата најдобар во 2023-та година, а еден ден подоцна, пристигна уште поважна

АМН | 24.12.2023

Гвардиола, Артета, Анчелоти, Чави и Скалони во потесниот избор за наградата тренер на годината

Објавени се имињата на номинираните за наградата најдобар тренер на годината во изборот на „Globe Soccer Awards“. Организаторите на наградата ја објавија конечната листа на

АМН | 20.12.2023

Руските и белоруските спортисти како неутрални може да учествуваат на Игрите во Париз 2024

Руските и белоруските спортисти кои се квалификуваа за Летните олимписки игри во Париз во 2024 година ќе можат да учествуваат, но како неутрални, потврди Меѓународниот

АМН | 18.12.2023

Струга е есенски шампион на Македонија, Вардар освои три големи бода против Тиквеш!

Екипата на Струга ТЉ е есенскиот шампион во сезоната 2023/24 од Првата македонска фудбалска лига откако во последното есенско коло триумфираше со 2:1 против Брегалница

АМН | 06.12.2023

Престон Македонија е дел од основачите на национална Б-лига: Лавовите ќе ја претставуваат македонската заедницаво Австралија

Фудбалската федерација на Австралија најави дека од  април 2025 година ќе стартува новоформираната Национална Б лига, и еден од основачките клубови во таа лига ќе