developer | 14.07.2017

Во Викторија ограничување на правата за потенцијалните терористи

Жителите на Викторија против кои никогаш не се подигнати обвиненија за казнени дела, би можеле да се најдат во ситуација на ограничени права, ако се одреди дека кај нив се работи за потенцијален ризик од тероризам, согласно со рамките на правната борба против тероризам.

developer | 14.07.2017

Австралија ќе продолжи со воздушните напади во Сирија

Австралија во четвртокот објави дека ќе ги продолжи воздушните напади во Сирија, со што ќе заврши дводневната суспензија што се спроведува по соборувањето на сирискиот воен авион што предизвика руска закана против авионите на коалицијата предводени од Вашингтон, пренесе Ројтерс.

developer | 14.07.2017

Пол Мекартни ќе прави концерти во Австралија и Нов Зеланд за прв пат по 24 години

Легендарниот британски музичар Пол Мекартни, кој пред неколку дена го прослави 75-тиот роденден, објави дека подоцна во текот на годината ќе одржи концерти во Австралија и Нов Зеланд за прв пат по 24 години, пренесоа светските агенции.

developer | 04.07.2017

Владата сака да ја спречи комуникацијата на терористите

Владата на Турнбул се залага за промени на законот со кои на властите би им се овозможило пристап и забрана на комуникацијата при зголемената употреба на социјалните медиуми со кои се служат терористичките групи.

developer | 04.07.2017

Коалицијата ќе донесе нова енергетска политика

Федералниот министер за енергија работи на убедување на своите коалициски колеги во предноста на предложената цел – чиста енергија, додека некој од нив јавно ја искажуваат својата загриженост како оваа политика ќе влијае врз индустријата на јаглен.

developer | 04.07.2017

Прајминистерот Турнбул снимен како го исмева Трамп

До светските медиуми стигна снимка од австралискиот прајминистер Малком Турнбул на која го исмева американскиот претседател Доналд Трамп.

developer | 29.06.2017

Се е поголем стравот од нуклеарната програма на Северна Кореја

ДОПОЛНИТЕЛНИ САНКЦИИ
Австралија воведе дополнителни санкции на службеници на Северна Кореја за режимот на оваа земја да не продолжи со развојот на нуклеарните способности.

developer | 29.06.2017

Црните предупредувања на прајминистерот за најголемите даночни стапки

Бил Шортен ги отфрли „црните предупредувања” на Малком Турнбул поради даночните планови на лабуристите за богатите Австралијци, нарекувајќи ги нечесни предвидувања.

developer | 29.06.2017

Австралија со рекордни 103 квартали без рецесија

Економијата во Австралија, во претходниот квартал порасна доволно силно така што го стигна холандскиот рекорд од 103 последователни квартали без рецесија.

developer | 25.06.2017

Научниците во целосен шок: Вакво нешто не е видено од 1873 година

Австралиските научници останаа во шок кога при истражување на длабочините на источниот брег, најдоа риба без лице. На длабочина од четири километри извадиле се и сешто, а меѓу купот смет, пронајден е „дијамант” – риба каква не е видена од 1873 година.

developer | 25.06.2017

Австралија планира да ги негира пасошите на осудените педофили

На осудените педофили ќе им се одземат пасошите во Австралија според предлог-планот на владата. Со предлогот кој ќе биде и предмет на гласање ќе им се забрани на виновниците да патуваат во странство.

developer | 25.06.2017

Сенаторите државната благајна ја ставаат под лупа

Џон Фрезер, шефот на државната благајна и сенаторите ќе ги испитуваат деталите на федералниот буџет, особено низ проекциите на приходите и предвидувањата на оделот за економија.

developer | 15.06.2017

Можност да се загуби AAA кредитниот рејтинг

Малком Турнбул верува дека без буџетските мерки во вториот буџет на неговата влада, како што е зголемување на доприносот за здравственото осигурување, на Австралија и се заканува губењето на ААА кредитниот рејтинг.

developer | 15.06.2017

КИДМАН: Треба да ги поддржиме жените режисерки

Светски познатата актерка Никол Кидман ја изрази својата поддршка за жените режисерки и го критикуваше Холивуд за односот кон нив, пренесоа американските медиуми.

developer | 15.06.2017

Австралија одреди краен рок за барање бегалски статус, по него следи депортација

Барателите на азил кои пристигнаа во Австралија со бродови, мораат да побараат бегалски статус до 1 октомври или ќе бидат депортирани, рече министерот за имиграција Питер Датон.

developer | 08.06.2017

Фотограф на мисија да ги документира сите видови на Земјата

“National Geographic Photo Ark” (Фотографската арка на National Geographic), е проект чија цел е да ги документира сите видови кои живеат во заштитените области и зоолошките во сите краеви на светот, во обид да ги натераат луѓето да се грижат и да ги заштитат овие животни за идните генерации.

developer | 08.06.2017

Лабуристите се несигурни околу поделбата на буџетот

Лабуристите ветија дека на училиштата ќе им дадат дополнителни $22 милијарди, ако дојдат на власт, но не сакаат да дадат детали околу тоа како ќе ги поделат парите се додека не завршат разговорите со сите во тој сектор.

developer | 08.06.2017

Расел Кроу повеќе не изгледа „гладијаторски“

Доколку на улица го сретнете австралискиот оскаровец, сигурно нема да го препознаете. Но за среќа духот и ведрината му останале исти, и своите обожаватели ги воодушеви и насмеа со видео кое го објави.