developer | 21.02.2019

Повторно отворање по катастрофалната „црна сабота“

Се сметаше дека популарниот природен парк кој беше уништен во пожарите во Викторија за време на т.н. „црната сабота” никогаш нема да се опорави, но тој се отвора цело десетлетие по споменатата катастрофа.

developer | 11.02.2019

Либералите обвинети за недостаток на поддршка на жените

Либералната партија по шокантното заминување на Кели О’Двејер, министерката за односи во индустријата од федералната политика, сака на оваа позиција повторно да седне жена.

developer | 11.02.2019

Погребана девојката чија судбина го потресе светот

Израелската студентка која минатата недела беше убиена во Австралија погребана е во својот роден град.

developer | 11.02.2019

Пекол во Северната Територија на Австралија: Масовно умираа диви коњи поради жештините

Бранот на екстремни температури повеќе од една недела создаде проблеми за Северната Територија. Повеќето дневни температури достигнуваат речиси 50 степени Целзиусови.

developer | 03.02.2019

Доделувањата на државјанства на 26 јануари ќе бидат задолжителни за општините

Прајминистерот Скот Морисон ги отфрли тврдењата на лидерот на опозицијата Бил Шортен дека владата го политизира Денот на Австралија планирајќи да ги присили општините церемониите на доделувања државјанства да ги одржуваат на 26 јануари.

developer | 03.02.2019

Надворешни клима уреди повлечени во цела Австралија

Два модели на надворешни  климатски уреди од компанијата Braemar се повлечени поради опасност од предизвикување пожар.

developer | 03.02.2019

Во Мелбурн брутално убиена 21-годишна студентка

Арапска студентка од Израел на возраст од 21-година која била на размена во Австралија, убиена е во Бандура, северно предградие на Мелбурн.

developer | 24.01.2019

Борче Ристевски ќе се соочи со 60 сведоци на судењето за убиство

Судењето на Македонецот Борче Ристевски (54) кој е обвинет за убиство на неговата сопруга во Австралија, ќе почне во март, објавува австралискиот весник „Ејџ”.

developer | 24.01.2019

Спасен питон кој бил на тешки маки

Спасувачи на змии во Квинсленд спасиле питон кој бил прекриен со стотици крлежи. Питонот кој бил многу болен бил фатен во базен во двор во Голд Кост.

developer | 24.01.2019

Лабуристите и Шортен заработија поени

Нова анкета го мереше ставот на Австралиjците кога станува збор за партиите во федералната политика и нивните лидери и носи добри вести за лабуристите и нивниот лидер Бил Шортен.

developer | 14.01.2019

Награда од милион долари за информации за убиство

Наградата за информации за убиството на Скот Џонсон во Сиднеј во 1988 година е зголемена на милион долари.

developer | 14.01.2019

Премиерот на Викторија бара три милијарди долари од федералниот буџет

Три милијарди „заклучени” федерални пари кои биле наменети за сега веќе напуштениот проект со кој би се реновирале и граделе улиците во Викторија треба да се „ослободат” за користење за други проекти, рече премиерот на државата Даниел Ендрус.

developer | 13.12.2018

Нов уште посилен мандат за владата на Даниел Ендрус

Минатава сабота на изборите во Викторија, лабуристичката влада на Даниел Ендрус беше повторно избрана со уште поголема предност над либералите.

developer | 13.12.2018

Доживотна робија и се заканува на професорка која спиела со ученик и гасела цигари од неговото тело

Професорката по англиски јазик, Соња Макеј, заплакала пред судот и се извинувала што сексуално го искористувала 17-годишниот ученик.

developer | 06.12.2018

Абе е првиот јапонски премиер кој посетил австралиски град што бил бомбардиран од Јапонија во Втората светска војна

Јапонскиот премиер Шинѕо Абе положи венец на воен споменик во австралискиот град Дарвин и стана првиот јапонски лидер што го посетува градот кој бил бомбардиран од Јапонија во Втората светска војна.

developer | 06.12.2018

На Австралија и е потребна противтерористичка единица за брз одговор

Федералната влада ги повикува лидерите на исламските заедници да укажат на екстремизам во нивните заедници по терорстичкиот напад кој се случи во Мелбурн кога Hasan Khalif Shire Ali уби еден а, повреди двајца и се обиде да предизвика експлозија со автомобил полн со плин.

developer | 06.12.2018

Терористот од Мелбурн и бил познат на федералната полиција

Осамениот терорист кој уби човек на улицата Bourke во Мелбурн им бил познат на властите поради неговите радикални ставови, а поради загриженост дека би можел да замине за Сирија одземен му е пасошот во 2015 година, вели федералната полиција.

developer | 26.11.2018

Turanga – библиотека во Нов Зеланд отпорна на силни земјотреси

Новозеландскиот град Крајстчрч, којшто пред неколку години беше погоден од повеќе силни земјотреси, доби библиотека што во целост е отпорна на оваа природна непогода.