АМН | 26.10.2022

Австралија го повлече признавањето на западен Ерусалим како главен град на Израел

Австралија ретерираше и ја поништи одлуката на претходната влада со која беше признат западниот Ерусалим како главен град на Израел, наведувајќи дека статусот на градот

АМН | 13.10.2022

Резервната банка на Австралија повторно ги зголеми каматите

Последното зголемување на каматните стапки од Резервната банка на Австралија (RBA) е 0,25 процентни, што е помало од очекувањата но и со предупредување за натамошни

АМН | 08.10.2022

Несреќа на Кралското шоу во Мелбурн

Девојка прегазена на ролекостерот Во неделата околу 17:45 часот Шајла Роден (26), доживеа тешка несреќа во забавниот парк на Melbourne Royal Show. Шајла, која работела

АМН | 06.10.2022

Хакери ја уценуваа Австралија: Украле податоци на милиони луѓе и бараа A$1,55 милион за откуп

Австралиската полиција ги истражува извештаите дека неименуван хакер ги објавил украдените лични податоци на 10.000 корисници на телекомуникациската компанија “Оптус“ и побарал откуп од еден

АМН | 29.09.2022

Новата британска прајминистерка се сретна со Албанезе и Ардерн

Британската прајминистерка Лиз Трус имаше средба со своите колеги од Австралија и Нов Зеланд во резиденцијата во Кент. Таа разговараше со австралискиот прајминистер Ентони Албанезе

АМН | 22.09.2022

Кенгур нападна и уби човек во ЗА, прв фатален случај од 1936 наваму

Седумдесет и седумгодишниот Питер Идс починал откако бил нападнат од тригодишен кенгур што го чувал како миленик. Идс бил пронајден тешко повреден на неговата фарма

АМН | 21.09.2022

Поголем увоз на работна сила и олеснување за пензионерите да работат

Една од најважните одлуки која се слушна на вториот Самит за вработување и вештини е дека владата на Албанезе ќе го зголеми бројот на квалификувани

АМН | 16.09.2022

Полицијата во скапо “бентли“ пронајде дрога вредна А$106 милиони

Полицијата на Австралија неодамна објави информација за голема заплена на дрога вредна 106 милиони, која била скриена во “бентли С2“ од 1960 година. “Бентлито С2“

АМН | 16.09.2022

Петто зголемување на каматните стапки

Резервната банка на Австралија ги зголеми каматните стапки уште за 0,5 отсто – на 2,35 отсто. Инфлацијата во Австралија е на највисоко ниво од раните

АМН | 07.09.2022

Новинар реши мистеријата за убиство старо 40 години: Крис Досон осуден за убиство на сопругата Линет во 1982 година

На австралиското правосудство му беа потребни четириесет години да го расветли исчезнувањето на Линет Досон. Иако нејзиното тело никогаш не е пронајдено, нејзиниот сопруг, Крис

АМН | 01.09.2022

Протести на Нов Зеланд против ковид мерките

Околу 2.000 демонстранти незадоволни од владиниот одговор на пандемијата на коронавирусот се собраа пред зградата на парламентот на Нов Зеланд, но не ја окупираа како

АМН | 31.08.2022

Скот Мирисон со тајното министерување не го прекршил законот

Владата во вторникот доби правен совет од канцеларијата на главниот правобранител Стивен Донахју, вториот највисок судски службеник во земјата, за законитоста на постапките на Морисон

АМН | 25.08.2022

Морисон во пандемијата седел на повеќе министерски позиции

Информациите дека поранешниот австралиски премиер сам си се поставил на неколку министерски позиции за време на пандемијата од Ковид-19, предизвика политички скандал. Неговиот наследник вети

АМН | 11.08.2022

Сенаторка ја нарече британската кралица „колонизатор“ за време на полагањето заклетва

Домородната австралиска сенаторка Лидија Торп ја нарече британската кралица Елизабета Втора „колонизатор“ додека положуваше заклетва во австралискиот парламент. Претседателот на Сенатот ја запре сенаторката на

АМН | 29.07.2022

Австралија објави „шокантен“‘ еколошки извештај

Бројот на загрозени видови во земјата во изминатите пет години се зголемил за осум проценти. Притисокот врз сите екосистеми во земјата и натаму расте Извештајот

АМН | 16.07.2022

Каматите се зголемија да се сопре галопирачката инфлацијата

Во обид да ја намали растечката инфлација, Резервната банка на Австралија во вторникот повторно се реши да ги зголеми стапките за уште половина процентен поен

АМН | 14.07.2022

Патниците слушнале чуден звук по полетувањето, пилотите се зачудиле кога виделе за што се работи

Голема среќа е што сите патници на 1 јули пристигнаа безбедно на својата дестинација со летот на Емирати за Австралија. Имено, Ербас А380 на споменатата

АМН | 07.07.2022

Објавени првичните податоци од Пописот 2021 во Австралија, населението е зголемено на 25,4 милиони

За првпат бројот на Австралијци од прва и втора генерација станаа мнозинство Податоците од последниот попис ни даваат слика за Австралија на денот на пресек