АМН | 16.04.2023

Малка Лејфер, поранешната директорка на еврејско училиште во Мелбурн: Виновна за сексуално злоставување

Поранешна директорка на ортодоксно еврејско женско училиште во Мелбурн е прогласена за виновна за сексуално злоставување на две сестри кои биле ученички во нејзиното училиште.Малка

АМН | 14.04.2023

Австралија го забранува ТикТок на мобилните за владините службеници

Австралија оваа недела, по примерот на некои други земји, ќе објави забрана за користење на TikTok на мобилните телефони на владини претставници поради безбедносни причини.Премиерот

АМН | 03.04.2023

Скоро цела Австралија сега е лабуристичка: Крис Минс е новиот премиер на НЈВ

Како што се очекуваше на изборите во НЈВ, минатава сабота, лидерот на лабуристите Крис Минс стана новиот премиер, откако ја порази Коалицијата во вистински изборен

АМН | 28.03.2023

Ајкула ги опколи нуркачите

Застрашувачкиот момент во НЈВ, кога ајкула опкружи тројца нуркачи на популарна плажа.На снимката од дрон се гледа како ајкулата се движи веднаш до пливачот и

АМН | 28.03.2023

Бајден, Албанезе и Сунак објавија: Австралија ќе стане седма држава во светот што ќе оперира со подморници на нуклеарен погон, претходно формирање на ротирачки сили

Лидерите на САД, Австралија и Велика Британија во понеделникот ги открија деталите за планот за обезбедување на Австралија со подморници на нуклеарен погон, што е

АМН | 28.03.2023

Полициски летечки автомобил

На саемот за воздухопловство Avalon Air Show, кој  се одржуваше во Викторија, компанијата Pegasus го претстави својот концепт на првиот полициски летечки автомобил. Австралиската старт-ап

АМН | 10.03.2023

Хари Стајлс го прекина концертот за Стефан Филипоски да ја запроси девојката

Хари Стајлс ги воодушевува своите австралиски обожаватели додека настапува низ целата земја како дел од неговата Love On Tour. На концертот во Мелбурн минатиот викенд,

АМН | 26.02.2023

Електричен летачки автомобил за тркање

Австралиската компанија Airspeeder, која го дизајнираше првиот електричен летачки тркачки автомобил во светот, сега работи на своите автомобили за да ги подготви за еден ден

АМН | 23.02.2023

Австралиски војници обучуваат украински сили во Велика Британија

Австралиското Министерство за одбрана соопшти дека австралиски војници во рамкии на Операцијата Куду ќе обучуваат 200 украински војници во Велика Британија. Засега 70 австралиски војници

АМН | 20.02.2023

Жртвите почнуваат да излегуваат во јавноста: Последици од вакцината против ковид-19

Д-р Фелпс мисли дека е важно да се балансираат придобивките од намалувањето на хоспитализирањата и смртните случаи од ковид наспроти фактот дека со кој било

АМН | 10.02.2023

Австралија и Франција ќе произведуваат гранати од 155 милиметри за Украина

Францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорну по средбата со австралиски колега Ричард Марлс изјави дека Франција и Австралија се договориле да соработуваат за производство на

АМН | 19.12.2022

Ладнокрвно убиени на имот во Виамбила : Двајца полицајци и цивил егзекутирани во Квинсленд

Полицајците дошле на имотот за да ја истражат пријавата за исчезнато лице кое се барало околу една година. Двајца се убиени во неочекуван напад, а

АМН | 18.12.2022

Австралија очекува рекорден род на пченица

Австралија очекува рекордно производство на пченица, и покрај поплавите на истокот, објави Владата на Комонвелтот. Вкупното производство на зимски култури треба да достигне 62 милиони

АМН | 01.12.2022

Последна шанса да гласате на овогодинешните државни избори во Викторија

Оваа сабота, на 26 ноември, е ден на избори и последен ден кога гласачите од Викторија можат да ги дадат своите гласови на државните избори

АМН | 25.11.2022

Отворено предвременото гласање за изборите во Викторија

Првите гласови за избор на 60-от Парламент на Викторија можат да се дадат веќе од понеделникот, бидејќи центрите за предвремено гласање ги отворија нивните врати

АМН | 21.11.2022

Крузер пристигна во Сиднеј со 800 патници заразени со коронавирус

Бродот за крстарење “Маџестик принцес“ пристана во Сиднеј со околу 800 патници од кои повеќето позитивни на коронавирусот, соопшти компанијата „Карневал Австралија“. На бродот „Маџестик

АМН | 11.11.2022

Ново зголемување на каматните стапки

Како што се очекуваше Резервната банка во вторникот повторно објави покачување на каматните стапки за 0,25 процентни поени, зголемувајќи ја готовинската стапка од 2,6 на

АМН | 10.11.2022

Запишете се пред вторник 8 ноември за да го дадете својот глас во овие избори во Викторија

Жителите на Викторија до 8 ноември треба да се запишат или да ги ажурираат нивните податоци за да го осигураат својот глас на државните избори