Тинејџер осуден на 14 години затвор поради убиство на жена

Тинејџер кој избоде до смрт Британка откако упадна во нејзиниот дом во Австралија е осуден на 14 години затвор. Ема Ловел (41) беше убиена кога се соочи со двајца натрапници во Бризбејн на 26 декември 2022 година.
Таа емигрирала од Сафолк во 2011 година со ќерките и нејзиниот сопруг Ли, кој исто така бил повреден во нападот. Насилникот, кој законски не може да биде именуван бидејќи имал 17 години во тоа време, се изјасни за виновен за нејзиното убиство на почетокот на оваа година. Тој, исто така, призна дека има три други обвиненија за кражба и напад.
Сега на возраст од 19 години, тој беше осуден во Врховниот суд на Бризбејн. Судијата Том Саливан заклучи дека убиството на Ловел било „особено грозоморно“ злосторство. Семејството Ловел беше „среќно семејство“ кое градеше живот за себе во нова земја, рече тој.
Другиот натрапник допрва треба да се изјасни, а неговиот случај е определен за сослушување во Бризбејн подоцна овој месец. Судот слушна дека двојката се соочила со тинејџерите откако ги разбудиле нивните кучиња, туркајќи ги надвор од куќата пред да се борат во нивната градина. Таму, Ловел била смртно избодена во срцето со нож од 11,5 сантиметри.
Полицијата и болничарите кои реагираа на нападот ги затекнаа двете ќерки тинејџерки на Ловел како плачат поради нивната мајка. Лекарите извршија операција на отворено срце на предниот тревник од домот, но Ема Ловел почина кратко по пристигнувањето во болница.
Нападот во предградието Норт Лејкс, околу 45 километри северно од Бризбејн, предизвика интензивен гнев во заедницата и беше меѓу неколкуте случаи што ја поттикна државата Квинсленд да воведе построги закони за криминалот кај младите.
Семејството на Ловел претходно повика нејзиниот убиец да биде осуден на доживотен затвор. Возрасните во Квинсленд се соочуваат со задолжителна доживотна казна затвор за убиство, но сторителот мора да биде осуден како дете поради неговата возраст во моментот на инцидентот.

Останати вести