Petka za Sasho Bechvinovski i Sidnam Park Makedonija

Sidnam Park Makedonija – Vitlsi Rendzes 4-3 (1-2)

Vo poslednoto kolo na Vtorata liga na Viktorija momchinjata na Sasho Bechvinovski se izmachija da ja zavrshat sezonata so pobeda.

Gostite na tripati vodea no sepak na krajot se raduvaa  navivachite na Sidnam Park Makedonija. Vo poslednite dvaesetina minuti od natprevarot postignaa tri gola i se zakitija so tri novi boda. Gostite  dojdoa gladni po trite boda shto im bea vazhni za da ne bidat vo dolniot del na ligata. Vitlsi Rendzes kako predupreduvanje  ja zatrese mrezhata na Sidnam ushte vo prvite 15 minuti. Toa beshe laden tush za navivachite na Sidnam Park Makedonija. Vo 35 minuta  vekje beshe 2-0 za Vitlsi, a vo 40 minuta preku  Stojkovski, Makedonija namali na 1-2 i so toj rezultat se otide na odmor.

Samo shto zapochna vtoroto poluvreme gostite go postignaa i tretiot gol za 1-3,  vo toj moment izgledashe deka se  zakopani site nadezhi na ekipata na Sasho Bechvinovski. No taka ochigledno ne mislea taka i fudbalerite, a od  60 minuta kako da se razigraa i pochnaa da se redat golovite kako na filmska lenta. Dva postigna Peril Benet vo 60 i 70 minuta a chetvrtiot e avtogol. So ovaa pobeda Sidnam Park Makedonija ja zavrshi sezonata na pettata pozicija, shto e golem uspeh za trenerot Sasho Bechvinovski kako i za fudbalerite koi mozhea mnogu lesno da zavrshat i na vtoroto mesto od kade bea simnati pred samo nekolku natprevari. Spored kazhuvanjata na trenerot Sasho Bechvinovski vo poslednite dve godini otkako bil trener na Sidnam Park Makedonija napraven e golem napredok i se ochekuva slednata sezona da se postigne ushte podabar uspeh i vleguvanje vo Prvata liga na Viktorija.