Кејт Бланшет стана режисерка

Австралиската глумица  Кејт Бланшет, која досега соработуваше со врвни режисери како Скорсезе, Вуди Ален, Финчер, Џексон и самата седна на режисерското столче. Нејзиното првенче како режисер е адаптација на холандскиот автор, Херман Кох, “The dinner”.

 

Романот е популарен низ цела Европа. Станува збор за психолошки трилер во чиј центар се две брачни двојки, кои ги споила семејна трагедија. Сценариото е на Орен Моверман, кој беше номиниран за Оскар за филмот “Messenger”. Се шпекулира дека Кејт би можела да игра една од главните улоги во филмот.

Останати вести