Poraz od neiskustvoto na odbranata

VTORA LIGA NA VIKTORIJA, 20.KOLO

Kilo Park – Preston Makedonija 4-2(3-2)

Porazot se ochekuvashe protiv ekipata na Kilo Park,  koj e eden od kandidatite za vleguvanje vo Prvata liga na Viktorija.

Odbranata na Preston Makedonija kako i na minatite sredbi mu kumuvashe na porazot so ekipata na Kilo Park, koja mnogu lesno  postigna chetiri gola, od koi eden beshe od  penal a drugite po greshka na odbranata. Ovaa nedela Toni Sterijovski ja prezede ekipata od trenerot Josip Bishkikj, koj zamina na zasluzhen odmor no povtorno kje se vrati narednata sezona vo 2014 godina. Mnogu  navivachi na Preston Makedonija ne se zadovolni od rezultatite, golemi se zhelbite  da se  napravi chekor povekje i da se vrati ekipata vo Prvata liga na Viktorija.No prashanje e dali so segashniot fond na fudbaleri shto go ima  trenerot Bishkikj toa e izvodlivo, povekjeto od niv kondiciono ne mozhat da se nosat vo Vtorata liga, a da ne zboruvame za naporot shto e potreben za Prvata liga na Viktorija. No nadezh vleva izjavata na pretsedatelot na Preston Makedonija, Zoran Trajcheski,  deka vo novata natprevaruvachka godina kje se donesat zasiluvanja i novi fudbaleri so zhelba za kvalifikuvanje vo Prvata liga na Viktorija.

Samo shto zapochna natprevarot pochnaa da se tresat i mrezhite na dvete strani. Domakjinite dojdoa do vodstvo vo 13  minuta, koga odbranata mu ovozmozhi lesen pogodok na Kilo Park za 1-0. Samo chetiri minuti potoa, vo 17 minuta Dolevski izednachi na 1-1, a dve minuti potoa pak vodstvo od  2-1 za domashnata ekipa po greshka na odbranata. Vo 24 minuta ushte edna greshka, koga odbranata ovozmozhi lesen prodor pred golot i 3-1. Svetol moment beshe koga Najdovski vo 44 minuta postigna retko ubav gol pred samiot kraj na prvoto poluvreme za 3-2. So toj rezultat se otide na odmor.

Vo vtoroto poluvreme Lavovite napravija nekolku izmeni no ni toa  ne im pomogna.Vo 75 minuta glavniot sudija dosudi penal za domashnata ekipa, koga golmanot Kostadinovski nemashe drug izbor i go faulira centarforot, koj beshe ostaven sam   vo shesnaesetnikot, na shto sudijata opravdano  pokazha na belata tochka i 4-2. Toa beshe kraj na makite  shto gi imashe neiskusnata odbrana na Preston Makedonija.

Vo slednoto zaostanato kolo, shto se igra v sabota, na 7 septemvri,  Lavovite odat povtorno vo gosti protiv ekipata na Bransvik Siti so pochetok vo 15 chasot.