Komitite so pobedata se blizu do shampionskata titula

Saderlend Sharks – Rokdael Ilinden, prodolzhenie   1-2   1-1  (0-0)

Fudbalska drama vo polufinaleto na Premier ligata na Nov Juzhen Vels, vo koe nashite Komiti po 120 minuti igra uspeaja da ja pobedat silnata ekipa na Saderlend Sharks. Za potsetuvanje, ovaa fudbalska ekipa beshe na chelo na tabelata skoro celata sezona. Ilindenci vlegoa kako favoriti vo polufinaleto i vo toa uspeaja iako se vodeshe vistinska  fudbalska drama na terenot. Makedonskiot junak na natprevarot Nikola Taneski uspea vo dva navrati da ja zatrese mrezhata na domashnata ekipa i so toa ja eliminira  od ponatamoshnoto natprevaruvanje za shapionatot na Premier ligata na Nov Juzhen Vels.

Pochetokot na sredbata i pripadna na domashnata ekipa, koja imashe nekolku seriozni shansi za gol, no sekogash na golot na Ilindenci beshe sigurniot  Barecena,  koj vo odlichna forma braneshe na ovaa sredba. Vo 44 minuta Nikola Taneski ja pogodi gredata na domashnata ekipa  i Saderlend Sharks kurtuli pred samiot kraj na prvoto poluvreme.

Pochetokot na vtoroto poluvreme povtorno im pripadna na domakjinite i vo  50 minuta tie go postignaa prviot gol. Toa beshe laden tush za Komitite.  Ilindenci po primeniot gol trgnaa na se ili nishto i zapochnaa so silni napadi a na dvapati Kardozo imashe odlichni shansi no docneshe za del od sekundata da ja zatrese mrezhata. Vo 83 minuta Komitite preku odlichniot Taneski izadnachija na 1-1, pa se otide na prodolzhenie od dvapati po 15 minuti. Prodolzhenieto beshe so domiinacija na Komitite, a vo 110 minuta povtorno na scena se pojavi mladiot Nikola Taneski,  odlichno se snajde pred golot i precizno shutirashe za 2 sprema 1. Se sluchi erupcija na  radost na tribinite kade imashe povekje od 1,000 navivachi na Komitite shto go krenaa glasot.

Koj kje bide protivnik na Rokdael Ilinden vo slednoto kolo za shampionskata titula kje se znae so pobednikot od sredbata megju Sidnej Junajted i Boniring. Kje objavime vo chetvrtok, vo novoto izdanie na Avstralisko Makedonski Denes, koga kje pishuvame popshirno i za protivnikot na Komitite.