Наоми Вотс: Принцезата Дајана од „оној свет“ ми даде дозвола да ја глумам

Австралијанката Наоми Вотс ја глуми главната улога во филмот „Дајана”, кој ги прикажува последните години од животот на британската принцеза и нејзината романса со хирургот Хаснат Кан. Ѕвездата изјавила дека Дајана лично ѝ дала дозвола од „оној свет” да го толкува нејзиниот лик.

 

„Постојано се прашував дали на Дајана би ѝ се допаднало тоа што ја глумам токму јас. Затоа се обидов да ѝ се обратам и да ѝ побарам дозвола. Се чувствував како да минувам многу време со неа и во еден момент го добив нејзиниот благослов. Знам дека ова нема да звучи добро во медиумите”, изјави Вотс, а пренесува Дејли мејл.

Таа додала дека се колебала кога ѝ ја понудиле улогата, плашејќи се од одговорноста.

„Секој ќе има свое мислење за филмот и став за тоа како требало да се претстави Дајана. Тоа е исцрпувачко, но сите улоги носат некаков ризик”.

Премиерата на филмот е закажана за септември, а во него се прикажани последните две години од животот на Дајана, вклучувајќи ја и романсата со Хаснат Кан, кого го глуми Невин Ендрјус од „Изгубени” (Lost).

Наоми Вотс додала дека детално се подготвувала за овој проект, разговарајќи и со луѓе блиски до принцезата Дајана.

„Не е лесно на големото платно да се пренесат нејзините хумор и пожртвуваност. Таа беше вистинска бунтовничка, а тоа е нешто на што секогаш се воодушевувам. Се надевам дека приказната ќе им се допадне на Вилијам и Хари. Тоа е сепак дел од колективната историја кој еден ден мораше да биде раскажан”, изјавила глумицата.

Останати вести