Trenerot Pece Stoevski nemokjen da go zapre matniot Vardar

Prva liga na Viktorija, 20. kolo

Altona Vardar – Sanshajn Dzordz Kros 1-3 (0-2)

Po zagubenata vtora pozicija se namali i zhelbata za vleguvanje vo Premier ligata na Viktorija. Ekipata na Vardar ne mozheshe  da se prepoznae na zelenoto pole, primi tri gola i  e srekjna shto ne primi i povekje. Sanshajn Dzordz Kros zasluzheno gi odnese trite boda i sega ima golemi shansi da se vrati vo Premier ligata na Viktorija. Od samiot pochetok na igrata se vide deka gostite bea tie shto ja posakuvaa pobedata povekje od Vardarci koi bea zagubeni na samata sredina na terenot no i vo odbranata deluvaa zbuneto i sporo i zatoa primija tri gola. Prviot gol padna vo 35 minuta na natprevarot,  koga gostite ja matiraa odbranata i golmanot na Vardar, samo dve minuti podocna vo 37 minuta vekje beshe 0-2 za gostite. Se otide na odmor so dva gola prednost za gostite.

Vtoroto poluvreme beshe slichno kako i prvoto a gostite go diktiraa tempoto vo tekot na celiot natprevar, no sepak Vardar  go postigna uteshniot  gol vo 73 minuta koga Pece Sivevski od ubavo izvedeniot korner  topkata ja plasira vo  mrezhata.

Vo 85 minuta gostite go postignaa i tretiot gol shto beshe konechniot rezultat i im donese tri boda so shto tie se poblisku za vleguvanje vo elitnoto drushtvo na Premier ligata na Viktorija.

Trenerot Pece Stoevski sigurno e razocharan od porazot i  od slabata igra na negovite momchinja. Se obidovme da zboruvame na telefon no kako i obichno site treneri i direktori koga gubat ne se javuvaat na nashite povici. Sledniot vikend Vardarci odmaraat.

Vo nedela, na 15 septemvri, Altona Madzik Vardar igra na terenot na Sent Albans Sents so pochetok vo 15:00 chasot.