Lavovite porazeni na domashen teren

VTORA LIGA NA VIKTORIJA, 21.KOLO

Preston Makedonija – Ficroj Siti 2-3 (1-1)

Ushte eden poraz na nashite Lavovi koi ne mozhea da se prepoznaat vo nivnata igra. Oslaben na golot so neigranjeto na prviot golman Nikola Kostadinovski, koj izdrzhuva kazna zaradi crveniot karton, Preston Makedonija dobro zapochna no na krajot od sredbata katastrofalno zavrshi.

Kolevski ushte vo 5 minuta gi izraduva navivachite, koga se najde sam vo shesnaesetnikot, ja primi topkata i odlichno bieshe vo prazniot gol na gostite za 1-0. Ficroj Siti izednachi na 1-1 vo 17 minuta, koga odbranata ostavi premnogu prostor i mladiot i neiskusen golman beshe nemokjen da go odbrani golot, gledajkji samo kako negovata mrezha se zatrese. So ovoj rezultat se otide na odmor.
Vtoroto poluvreme od pochetok i pripadna na gostinskata ekipa koja dojde vo vodstvo vo 50 minuta na 1-2. Po deset minuti prednosta se zgolemi na 1-3. Preston go ublazhi porazot preku Najdovski vo 70 minuta na 2-3. Ochigledno toa beshe se shto mozheshe da postigne ekpata na Josip Biskikj, koj kje mora narednata sezona da napravi povekje izmeni i da donese novi zasiluvanja ako saka klubot da bide so podobri rezultati odoshto ovaa godina.
Vo narednoto, posledno kolo v sabota, na 21 septemvri, Preston Makedonija igra na terenot na Avondajl Hajts.