Шпионската афера нема крај Австралиските амбасади собирале податоци за НСА

Според последните извештаи базирани на документите на Сноуден, американските разузнавачки агенции ги користат австралиските амбасади во Азија за да пресретнуваат податоци и да собираат информации од континентот, пренесе „Раша тудеј”. Единиците за собирање податоци оперираат во амбасадите во Џакарта, Бангкок, Ханој, Пекинг и Дили. Исто така единици има и во Kуала Лумпур, најнаселениот град во Малезија, а и во Папуа Нова Гвинеја.

 

Австралискиот директорат за сигнали, кој спаѓа под Агенцијата за одбрана, ги врши мисиите на набљудување, а според „Сиднеј морнинг хералд”, поголемиот дел австралиски дипломати не знаат за тие активности. „Пет очи” е сојуз за разузнавачка соработка, во кој се вклучени САД, Велика Британија, Kанада, Австралија и Нов Зеланд.

– Опремата е мала во однос на вработените што оперираат со неа. Тие се прикриени и нивната вистинска мисија не им е позната на поголемиот дел дипломати во објектот каде што работат – стои во документот чие кодирано име е „Стејтрум”, а кој го објави германскиот неделник „Шпигел”.

Австралискиот оддел за надворешни работи одби да коментира за приказната, велејќи дека е спротивно на владината политика да се зборува за разузнавачките активности. Во документот на НСА исто така стои дека разузнавачките мисии се тајни и оти антените во центрите понекогаш се скриени. Единицата во Џакарта е оценета како жариште за информации.

УПАДИ ВО „ЈАХУ” И ВО „ГУГЛ”

Во меѓувреме, американскиот весник „Вашингтон пост” објави дека НСА тајно упаѓала и во клучните комуникациски врски меѓу центрите со податоци на „Јаху” и „Гугл” низ светот. Повикувајќи се на документите на Сноуден, весникот пишува дека агенцијата собирала податоци од сметките на стотици милиони корисници, вклучувајќи ги и тие од САД. Во текстот се истакнува дека програмата наречена „Мускулар”, која ја водат НСА и британскиот Владин штаб за информации, им овозможува на агенциите да пресретнуваат податоци од фибер оптичките кабли, кои ги користат интернет-гигантите. „Пост” објави дека документите покажуваат оти местото каде што НСА упаѓала во комуникациите е надвор од САД и оти тајниот пристап на агенцијата ~ бил обезбеден од неименуван провајдер.

Останати вести