Светските шампионки пресилни за Австралија

САД – Австралија 4:0

Во понеделникот се играше натпревар меѓи женските репрезентации на САД и Австралија во Сан Антонио.  Репрезентацијата на САД, која е двапати светски шампион, беше пресилна и во првото полувреме водеше со два гола разлика, со погодоците на Лорен Холидеј во 6 м., и Карли Лојд во 14 м. Во второто полувреме предноста беше зголемена на 4 спрема 0 со головите на Аби Вамбак 56 м., и Кристен Прес во 92 м.

Австралија и покрај високото водство играше отворено и напаѓаше, но за несреќа не ги искористи своите шанси од кои 3 беа навистина зрели.

Останати вести