Загинаа седуммина пожарникари во Нов Јужен Велс

Седуммина пожарникари загинаа при гаснење на пожар во Нов Јужен Велс, каде властите прогласија вонредна состојба поради огнената стихија.

Во Сиднеј од студентскиот град беа евакуирани повеќе од 2.000 студенти и професори.За ширењето на пожарот придонесува и сувото време, бидејќи температурата во регионот не е толку висока.

Според заменик шефот на противпожарната служба на Нов Јужен Велс, Боб Роџерс, моментно се утврдуваат причините за пожарот, а не се исклучува можноста тој да е подметнат.

– Во повеќе од 20 отсто случаи на подметнати пожари, ситуацијата не можеме да ја задржиме под контрола, изјави Роџерс.

Останати вести